Ką po pernykščiais lapais slepia vaikų sanatorija „Palangos gintaras“?

Facebook nuotr.

Dana Lukauskienė

Šiandien socialinė medija tampa vis efektyvesnė, o diskusijos socialiniuose tinkluose tampa vis aktualesnės. Štai palangiškių diskusijų grupėje Severija prisistatančią moterį labai papiktino sąvartynas ties Vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“.

Kas priverstų iškuopti praėjusio rudens lapus?

Neapsikentusi pūvančių pernykščių lapų smarvės, nuolat gausėjančios šiukšlių krūvos, jauna moteris socialiniuose tinkluose rašė: „Nemėgstu skųstis, bet nebeįmanoma pakęsti vaikų sanatorijos „Gintaras“ sąvartyno, kuris jau daugiau kaip pusę metų. Ar galėtų kas priversti išsikuopti šitas atliekas, kiekvieną dieną vaikštome, nebėra kantrybės“.

Kaip matyti iš socialiniuose tinkluose paviešintų nuotraukų, sanatorijos teritorijoje tiesiog užaugo pūvančių lapų, pernykščios žolės kalnai. Facebook nuotr.

Ši žinia, sudomino ir redakciją, kadangi žurnalistų pareiga atstovauti viešajam interesui ir išsiaiškinti, kodėl pernykščiai lapai kaupiasi ties sanatorijos ir pamiškės riba, kas yra po jais slepiama. Ar aplaidumas, neapsižiūrėjimas, o gal pinigų stoka neleidžia Sanatorijos administracijai tinkamai organizuoti aplinkos tvarkymo darbų, galime tik paspėlioti. Žmonės komentuoja, jog po žiemos susivežė tą krūvą patys sanatorijos darbininkai, o dabar visi šiukšlina, tiesiog tapo sąvartynu.

Pūvančių lapų, pernykščios žolės kalnai

Kaip matyti iš socialiniuose tinkluose paviešintų nuotraukų, sanatorijos teritorijoje tiesiog užaugo pūvančių lapų, pernykščios žolės kalnai. Praeiviai šias žaliąsias atliekas jau „papuošė“ plastikiniais kavos puodeliais, cigarečių pakeliais. Be abejo, žalos didžiulės gamtai gal ir nebus, juk pūvantys lapai tai irgi kompostas, bet civilizuotame pasaulyje tokios netvarkos taip pat nėra. Jei visi savo žaliąsias atliekas – išravėtas piktžoles, pernykščius lapus ar kitas žalienas – mesime į pamiškes, kas bus? Ar toliau Palanga galės didžiuotis patraukliausio kurortinio miesto vardu, o gal tapsime paprastu sąvartynu? Ne veltui visoje Lietuvoje kuriasi žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės, o štai palangiškiai žaliąsias atliekas veža į Joskaudų kaimą, Kretingos rajone, kur įrengta specializuota žalienų kompostavimo aikštelė.

Vos suremontuos traktoriuką – bus iškuopta

Norėdami išsiaiškinti, ar galėtų kas nors tą šiukšlyną iškuopti, susisiekėme su vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos gintaras“ direktoriaus pavaduotoja Diana Zeleniene.

„Taip, tikrai tai yra mūsų teritorijos kampas, į kurį sumesti lapai, o į juos per laiką žmonės primetė savo šiukšlų, ko mes tikrai nesitikėjome. Nematomas kampas sanatorijos ir pamiškės paribyje pamažu pavirto sąvartynu, mat prie teršėjų gretų prisijungė ir saldainių valgytojai, kavos gėrėjai, čia nuo personalo akių slepiasi ir rūkaliai, nes matosi virš lapų krūvos sumesti turšti cigarečių pakeliai. Daug metų buvo vežiojami lapai į žalienų aikštelę, bet atsitiko taip, kad praėjusį rudenį sugedo traktoriukas. Lapai buvo sustumti į krūvas ir laukė savo išvežimo eilės. Šiukšlių čia nebuvo, deja, dabar jau matosi ir šiukšlės, ir cigarečių pakeliai. Mūsų teritorijoje griežta tvarka, joje negalima rūkyti, matyt, paaugliukai ar jų tėveliai bando atlikti tai, kas draudžiama ties sanatorijos ir miškelio riba, tolėliau nuo personalo akių. Šios žalienų krūvos yra pakankamai nuošalioje vietoje, mes į ją nelabai kreipėme dėmesio. Pažadame artimiausiu metu susitvarkyti. Pastačius komposto dėžę, taip pat manau situacija nepasikeis. Lapai, žalienos traktuojama kaip šiukšlių krūva, tad praeiviai ją papildo popieriais, nuorūkomis ir kitomis šiukšlėmis. Ūkio darbininkai žalienas veždavo, bet dabar sugedo technika, tenka laukti kol susitvarkys. Per porą dienų turėtų traktoriuką suremontuoti, lapai bus iškuopti“.

Išlaiko Ligonių kasos

„Sanatorijos ir miškelio riba labai nuošali vieta, nemanėme, jog kam trukdys. Nemanėme, jog žalienų krūva virs šiukšlynu. Ūkio darbininkų nebarsim, technika lūžta, o vasaros pas mus labai darbingos. Neturim pajėgumų tiek, kiek reikia. Ūkio skyrius aptarnauja pilnutėlę sanatoriją, jie ir lovas remontuoja, ir teritoriją prižiūri, o juk žinote, visur yra ir žmogiškasis faktorius“, – kalbėjo sanatorijos atstovė.

Ji priminė, kad įstaiga yra finansuojama iš Ligonių kasų įstaiga, tačiau technikai remontuoti pastarųjų lėšų panaudoti negalima, jie skirti tik liginiams reabilituoti, gydyti.

„Reikėtų kalbėtis su komanda, išsiaiškinti, kada mašina bus tvarkoma. Lėšų labai nedaug, teikiame privačias, komercines paslaugas, iš kurių privalome dengti ūkio išlaidas. Tad lėšų tikrai daug neturime, o technikos remontas brangus. Mūsų traktoriukai seni, dar kažkada Klaipėdos apskritis mums buvo perdavusi. Mes juos saugom, kai reikia taisom, nes naujus įsigyti labai sunku. Kad ir kokią techniką turėtume, ji mums padeda“, - guodėsi Diana Zeleniene

Komunalininkai pernykščių lapų nekaupia

Susisiekėme su UAB „Palangos komunalinis ūkis“ vadovu Gediminu Valinevičiumi, ir pasiteiravome, ar ir ši bendrovė pernykščius lapus į krūvas krauna ir pamiškes tokiu būdu teršia. G. Valinevičius patikino, kad taip tikrai nėra. Visos žalienų atliekos yra išvežamos į Joskaudų kompostavimo aikštelę. Esant poreikiui UAB „Komunalinis ūkis“ gali padėti ir fiziniams ar privatiems asmenims, tačiau užsisakius lapų išvežimo paslaugą teks už ją mokėti.

Anot vadovo, daugelis palangiškių taip ir daro, jie kreipiasi, užsisako ir atsiskaito už paslaugas, be abejonės, jei klientus tenkina paslaugų tarifai. Kiti ieško, kur pigiau ar tvarkosi patys. Tačiau UAB „Palangos komunalinis ūkis“ turi visą reikiamą techniką ir niekam nėra atsisakęs padėti. Tad sugedus traktoriukui, galima kreiptis pagalbos čia pat.

Skundo negavo, bet nagrinės

Pasak Palangos aplinkos apsaugos inspekcijos specialistės Simonos Pakusienės, Aplinkos apsaugos departamento prie Apsaugos ministerijos Klaipėdos valdybos Palangos aplinkos apsaugos inspekcijoje (toliau - Inspekcija) skundas dėl biologiškai suyrančių atliekų VšĮ Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos gintaras“ priklausančioje teritorijoje nebuvo gautas.

Inspekcija nurodė, jog pagal žurnalistų pateiktą užklausimą pradės tyrimą dėl biologiškai suyrančių atliekų. „Atkreipiame dėmesį, kad nepavojingas atliekas jų susidarymo vietoje galima laikyti ne ilgiau nei vienerius metus. Taip pat pažymime, kad biologiškai suyrančių atliekoms kompostuoti taikomi specialūs tvarkymo reikalavimai“, – laikraščiui atsakė inspektoriai. Facebook nuotr.

Inspekcija nurodė, jog pagal žurnalistų pateiktą užklausimą pradės tyrimą dėl biologiškai suyrančių atliekų. „Atkreipiame dėmesį, kad nepavojingas atliekas jų susidarymo vietoje galima laikyti ne ilgiau nei vienerius metus. Taip pat pažymime, kad biologiškai suyrančioms atliekoms kompostuoti taikomi specialūs tvarkymo reikalavimai. Tyrimo metu bus nustatoma, ar šioje vietoje VšĮ Palangos vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“ biologiškai suyrančias atliekas kompostuoja, ar laikinai sandėliuoja iki perdavimo teisėtam atliekų tvarkytojui“.

Vaikųreabilitacijossanatorija Palangosgintaras direktoriauspavaduotoja DianaZelenienė Palangoskomunalinisūkis GediminasValinevičius Palangosaplinkosapsaugosinspekcija specialistė SimonaPakusienė
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
139 peržiūros liepos mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Organizatoriai informuoja,  kad 2019-07-28 planuotas Sakartvelo muzikos ir šokio ansamblio GORI koncertas Palangos koncertų salėje dėl menko susidomėjimo yra atšauktas. Dar nuo praėjusio amžiaus pradžios savo istoriją rašantis Sakartvelo (Gruzijos) liaudies dainų ir šokių ansamblis „Gori“ sugrįžta į Palangą ir liepos 28 dieną surengs nepalaužiamos dvasios pasirodymą Palangos koncertų salėje.  „Ansamblio „Gori“ koncertas – kaskart nauja pažintis su užburian...
Įvykiai
Klaipėdos apskrities policijoje – dar vienos įkurtuvės: nuo liepos 15 d. darbą naujose, moderniose, daug arčiau prie miesto esančiose patalpose, pradeda Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnai. Nuo šiol Klaipėdos rajono pareigūnus rasite Klaipėdos g. 80 numeriu pažymėtame pastate. Lankytojai ras erdvią patogią automobilių statymo aikštelę, pirmajame pastato aukšte įsikūręs Migracijos departamento padalinys. Komisariate, kuris dirbs jau ne dvejose...
Įvykiai
Kaip praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, į Lietuvą atkeliauja audringi orai, jie šalį turėtų pasiekti liepos 16-osios naktį. Liepos 16-osios naktį bus nepastoviai debesuota. Šiaurės vakarinėje šalies pusėje daug kur palis. Vėjas pietinių krypčių, 4–9 m/s, pajūryje iki 13 m/s. Žemiausia temperatūra 9–14 laipsnių. Dieną debesuota. Lietus, kai kur gausus, daug kur perkūnija, vietomis kruša, škvalas. Vėjas pietinių krypčių, antroje dienos pusėje pere...
Svarbus pranešimas
„Sodra“ primena, kad kai kurie socialinio draudimo išmokų gavėjai, kuriems sąskaitų numeriai keičiasi dėl jų perkėlimo iš buvusio „Nordea“ banko į vieningą „Luminor“ platformą, iki šiol nepranešė „Sodrai“ apie sąskaitos numerio pasikeitimą. Dėl to liepos mėnesio išmoka gali jų nepasiekti.   Svarbu:  pranešusieji apie pasikeitusį sąskaitos numerį ne vėliau kaip iki liepos 23 dienos,  liepos mėnesio išmoką gaus iki liepos 31 dienos. Nepranešusieji apie sąska...
Įvykiai
Palangos miesto savivaldybės administracija kartu su partneriu labdaros ir paramos fondu „Dienvidis“ nuo liepos 15 d. tęsia Europos Sąjungos lėšomis finansuojamo projekto „Kompleksinių paslaugų šeimai organizavimas ir teikimas Palangos miesto savivaldybėje“ įgyvendinimą. Gyventojai, pageidaujantys pasinaudoti teikiamomis paslaugomis, kviečiami registruotis el. paštu [email protected], telefonu 8 694 91354 arba atvykti į Palangos miesto bendruomen...
Įvykiai
Socialinės apsaugos ir darbo ministras 2019 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-365 patvirtino Šeimų, auginančių vaikus su sunkia negalia, socialinio saugumo stiprinimo pritaikant būstą ir gyvenamąją aplinką tvarkos aprašą (toliau – Aprašas). Aprašu numatyta, kad vaikams, turintiems sunkią negalią, gali būti pritaikomas būstas ir gyvenamoji aplinka, taip pat sudaryta galimybė įsigyti sensorikos priemonių, t. y. visko, kas sunkios negalios vaikams gali palengv...
Įvykiai
Jau vienuoliktus metus festivalis „Pasaulio balsai“ plačiai atveria duris muzikai: pasitelkę gausią profesionalių atlikėjų komandą, festivalio organizatoriai liepos 21 – rugpjūčio 23 dienomis net trylika kartų klausytojų lauks Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje ir Palangos gintaro muziejuje. Per dešimt gyvavimo metų festivalis išsigrynino klausytojų lūkesčius ir subūrė savo klausytojų auditoriją - čia kasmet pasirodo ne tik išskirtinia...
Įvykiai
Pravažiuojantys pro šalia Palangos esantį Vydmantų transporto mazgą jau bene savaitę čia stebi nemenką sujudimą.  Šalia šios sankryžos plytinčiuose laukuose jau baigiamas statyti tarptautinių „Aurum 1006 km lenktynių“ festivalio miestelis, trečiadienį svetingai atversiantis savo vartus varžybose dalyvaujančioms komandoms ir jų sportininkams.  Tada visas veiksmas persikels būtent į šią lenktynių infrastruktūroje svarbiausiąją vietą, kur kol kas dar tvyranči...
Įvykiai
Šią liepą Lietuvos oro uostai skaičiuoja penkerius metus nuo Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartų sujungimo. Baigusi įdingos vidinės konkurencijos etapą ir tapusi oro uostų tinklu, siūlančiu patrauklias bendradarbiavimo sąlygas oro vežėjams, įmonė išaugino ir savo aviacinės veiklos rezultatus. Nuo 2014-ųjų keleivių skaičius augo 42 proc., šoktelėjo ir siūlomų krypčių rodiklis, o aptarnautų skrydžių skaičius augo 60 proc. Daugiau aptarnautų keleivių, skryd...