Istorinių Kurhauzo pamatų atkūrimo darbai jau eina į pabaigą – kils ir medinė Kurorto namų dalis

Istorinių Palangos Kurhauzo pamatų atkūrimo darbai jau eina į pabaigą – šiemet liepos pabaigoje pasirašytoji restauravimo sutartis vykdoma pagal joje numatytus terminus ir jau šių metų pabaigoje turėtų būti konstatuojama, jog kurorto plėtrai pradžią davusio pastato medinė dalis jau turi pagrindą, ant kurio iškils pagal autentišką ikonografinę medžiagą atkurtas statinys.

Pavyko perimti neprižiūrimą pastatą

Liepos pabaigoje Palangos savivaldybė, dalyvaujant miestiečiams ir svečiams, pasirašė sutartį su bendrovių „Lietuvos paminklai“ ir „Pamario restauratorius“ atstovais dėl Kurhauzo medinės dalies pamatų restauravimo ir davė pradžią sudegusios medinės dalies atkūrimo darbams. Tai, kas išliko po gaisro, Savivaldybės žinion perimta po to, kai 2017 m. birželio pabaigoje Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs bylą apeliacine tvarka, konstatavo, kad Palangos kurhauzo medinė dalis, priklausiusi Jackų šeimai, turi būti perimta valstybės nuosavybėn. Po šios nutarties Palangos miesto savivaldybė nedelsdama ėmėsi veiksmų, kad išlikę ne tik Palangai, bet ir visai Lietuvai svarbaus Kurhauzo medinės dalies fragmentai būtų perduoti Palangos miesto savivaldybei ir kuo greičiau restauruoti.

Iš viso vienam iš svarbiausių Palangos kurorto istorinių pastatų atkurti gali prireikti iki 1,5 mln. eurų, įkurtuves planuojama švęsti 2020 metų pabaigoje. „V.P.“ nuotr.

Pernai liepą vykusio posėdžio metu Palangos miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kuriuo sutiko iš valstybės perimti išlikusius medinės Kurhauzo dalies fragmentus bei numatė lėšų šios sunykusios pastato dalies restauraciniam projektui parengti, o 2017-ųjų spalį sudegusi ir sunykusi medinė Kurhauzo dalis buvo grąžinta palangiškiams – Vyriausybė apsisprendė medinės Kurhauzo dalies fragmentus perduoti Palangos miesto savivaldybei.

Įsikurs kelios salės

Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Staskonienė sako, kad pirmieji Kurhauzo arba Kurorto namų atkūrimo darbai vyksta pagal pastarąją liepą pasirašytoje sutartyje numatytus terminus. „Vykdomi Kurhauzo pamatų restauravimo darbai, ir jie šiais metais bus užbaigti“, – teigia direktorės pavaduotoja.

Kadangi Kurhauzas – kultūros paveldo objektas, net pastato pamatai yra ne liejami naujai, o panaudojant išlikusias medžiagas, akmuo prie akmens, plyta prie plytos atkuriami buvusieji. „V.P.“ nuotr.

Kadangi Kurhauzas – kultūros paveldo objektas, net pastato pamatai yra ne liejami naujai, o panaudojant išlikusias medžiagas, akmuo prie akmens, plyta prie plytos atkuriami buvusieji. Tad Kurorto namai iškils ne ant svetimkūnio, o ant tikrųjų, Palangos istorijos puslapius menančių savų „kojų“.

Taip pat šiems metams yra suplanuotos Kultūros paveldo departamento ir Savivaldybės lėšos medinės pastato dalies projektavimo darbams, rangovą šiems tikslams parinks „Lietuvos paminklai“. Bus rengiami ir statybos dalies, ir atkurto pastato pritaikymo projektai. Projekto restauracinės dalies Savivaldybė tikisi sulaukti jau šių metų pabaigoje, o iki kitų metų vasaros – ir visą reikalingą dokumentaciją, kuri apibrėš Kurhauzo pritaikymą visuomenės reikmėms. Projekto restauracinė dalis numatys pastato atkūrimo detales – jo aukštį, tūrius, išorės fasadą.

Kalbant apie pastato pritaikymą, norima, kad naujai atgimsiančioje istorinėje erdvėje įsikurtų teatro bei kelios repeticijų salės, čia galėtų ne tik būti rodomi spektakliai, bet ir geromis sąlygomis repetuotų vietos saviveiklos kolektyvai, taip pat įsikurtų etnografijos centras. Kartu su pagalbinėmis patalpomis atkurto pastato kvadratūra sieks apie 800 kv. metrų.

Panaudos visą turimą archyvinę medžiagą

Medinė pastato dalis bus atkuriama pagal surinktą ir archyvuojamą ikonografinę medžiagą. „Savu laiku, dar iki gaisro, buvo parengtos Kurhauzo inventorinės bylos, padaryti visi matavimai, taip pat bus panaudotos istorinės nuotraukos. Pastato tūris bus atkurtas visiškai toks, koks ir yra užfiksuotas senesnių laikų dokumentuose. Medinis statinio fasadas ir jo raižyti papuošimai taip pat bus atkurti pagal esamą archyvinę medžiagą, be to, Savivaldybei perduota ir ji saugo tuos fasado papuošimo fragmentus, kuriuos pavyko išgelbėti gaisro metu, jie pasitarnaus kaip autentiškas pavyzdys kuriant naujus“, - sako Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja V.Staskonienė.

Kurorto namai iškils ne ant svetimkūnio, o ant tikrųjų, Palangos istorijos puslapius menančių savų „kojų“. „V.P.“ nuotr.

Atkūrimu rūpinasi Palangos savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas

Lėšas Kurhauzui atkurti skiria ir Kultūros paveldo departamentas, ir Palangos savivaldybė.

2017 m. panaudota 22 tūkst. eurų pastato pamatų restauravimo projektui parengti.

2018 m. pamatams restauruoti numatyta beveik 150 tūkst. eurų.

2019 m. Savivaldybė ketina numatyti 100 tūkst. eurų, Kultūros paveldo departamentas turėtų skirti 150 tūkst. eurų.

Iš viso vienam iš svarbiausių Palangos kurorto istorinių pastatų atkurti gali prireikti iki 1,5 mln. eurų, įkurtuves planuojama švęsti 2020 metų pabaigoje.

Galutinė darbų sąmata priklausys ir nuo to, kokią bus nuspręsta pasirinkti vidaus įrangą teatro salei ir kitoms pastato erdvėms.

Palangos savivaldybės inf.

Kurhauzas Pamario restauratorius Palangos kurhauzo medinė dalis
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės sprendimų, kuriais ši pavedė savo įmonei „Palangos komunalinis ūkis“ teikti miesto teritorijos tvarkymo ir priežiūros paslaugas. Konkurencijos taryba aiškinsis, ar Palangos miesto savivaldybė nepažeidė Konkurencijos įstatymo, kai 2018 m. gruodžio 31 d. sudarė paslaugų teikimo sutartį su savo valdoma bendrove „Palangos komunalinis ūkis“, kuriai be konkurso pavedė prižiūrėti ir tvarkyti mie...
Įvykiai
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykla vėl kviečia atostogų laisvadienius leisti kartu jau 53-ąjį sezoną. 100-metį mininti biblioteka ištikimiems ir naujiems Palangos skaityklos bičiuliams šį sezoną siūlys ypatingų renginių: kūrybinių dirbtuvių, susitelkimo valdymo praktikų, paskaitų, žaidimų, koncertų. Liepos pradžioje lankytojus pakviesime į muzikologės Beatos Baublinskienės  paskaitą „Stanislovo Moniuškos laikų muzi...
Kriminalai
Policijos pareigūnai naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį, apie  00:53 val., gavo pranešimą, jog Liepojos pl., Palangoje, automobilis Audi A6 partrenkė į kelią išėjusius du ponių arkliukus. Iš paskos važiavęs motociklas „Suzuki“, vairuojamas 1990 m. vaikino, užkliuvęs už kliūties vertėsi. Motociklo vairuotojas gydomas ligoninėje, diagnozė politrauma.
Įvykiai
Birželio 15 d. Palangos baseine vyks vienas iš pagrindinių „Vilties miesto“ renginių – „Vilties plaukimas 2019“ varžybos! „Vilties plaukimas“ renginiai organizuojami jau aštuntus metus. Šis prasmingas renginys yra palaikymo ir solidarumo su sergančiais onkologinėmis ligomis paramos akcija. Renginyje aktyviai dalyvauja fizinę negalią turintys plaukikai bei šiuo metu sportuojantys plaukikai ir prijaučiantys plaukimui entuziastai, kartu su savo šeimos nariais...
Kriminalai
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdybos tyrėjai išaiškino du verslininkus, kurie įtariami iš turimo Palangoje viešbučio ir poilsio vilos pasisavinę 300 tūkst. eurų lėšų. Manoma, kad dalis sumos galėjo būti panaudota darbuotojų atlyginimams vokeliuose sumokėti. Pirminiais tyrimo duomenimis, kauniečiai, naudodamiesi vienu didžiausių paslaugų ir prekių pardavimo portalų, Lietuvoje pardavinėjo kuponus, kuriuose siūlydavo nakvynę Pal...
Įvykiai
Šį savaitgalį Šventojoje vyks jau ketvirtasis tarptautinis baikerių paplūdimio ir muzikos festivalis „BEACH BIKE FEST 2019”. Keturių dienų nemokamoje festivalio programoje po atviru dangumi festivalio svečių lauks baikerių varžybos, motociklų paroda, išbandymo smėlyje rungtys, sportinio pokerio turnyrai, burgerių valgymo čempionatas ir didžiulis motociklų paradas, bei didžioji festivalio mugė, naktį karščio ir liepsnų įneš vienintelis pasaulyje ant motocik...
Veidai
Aktorė Jūratė Vilūnaitė jau daugiau kaip dvidešimt penkerius metus yra Lietuvos nacionalinio dramos teatro trupės narė. Tai – ne vien talentinga aktorė, bet išsiskirianti ypatingomis savybėmis, dėl kurių kviečiama į pačių įvairiausių režisierių spektaklius. Pagrindinė savybė – profesionalus požiūris į savo darbą. Jūratė yra vaidinusi Jono Vaitkaus („Markizė de Sad“, „Sapnas“, „Madam Bovari“, „Visuomenės priešas“), Irenos Bučienės („Šykštuolis“), Gintaro Va...
Įvykiai
Tradiciškai chorų šventė vykdavo prie Kurhauzo. 2002 metais, sudegus šiam pastatui, šventė buvo perkeliama į centrinę miesto aikštę. O šiais metais nuspręsta šventę sugrąžinti į jos senąją vietą. 15–os kolektyvų balsai iš visos Lietuvos (Kauno, Jonavos, Linkuvos, Jurbarko, Birštono, Gargždų, Kretingos, Vilniaus, Tauragės, Kauno raj., Pakruojo raj. ir Palangos) vėl suskambės istorinėje Palangos vietoje – grafų Tiškevičių alėjoje. Skambės gerai žinomos ir na...
Įvykiai
Palangos orkestras tęsia antrą šimtmetį puoselėjamą pučiamųjų muzikos vasaros koncertų tradiciją Birutės parke ir jau nuo birželio 13 dienos kviečia į nemokamus pučiamųjų muzikos koncertus Birutės parko rotondoje. Muzika gamtos apsuptyje Kaip ir kasmet, kiekvieną ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį pučiamųjų muzika nuspalvins Palangos Birutės parką. Iki šiol savo klausytojus kvietęs į „Dūdų vasara“ pasirodymus, šiemet „Palangos orkestras“ pribrendo po...
Specialūs projektai