Užkandžiai išteisinti! Kiek dažnai galima užkandžiauti?

Giedrė Januškaitė

Draugė nupirko po pietų pyragėlį – jį galima suvalgyti, nes kalorijos nesiskaičiuoja, kai perki ne tu. „Čia tik vienas saldainis“, – kiek kartų esame tai kartoję, laikydamiesi dietos. „Kai balius, tai nesiskaito“, – juokaujame, o kitą dieną graužiamės, kad vėl pasidavėme skanaus maisto pagundoms. Ir kiekvienas toks pajuokavimas nusėda ant gražios talijos, šlaunų ir kitų iškilumų, kuriuos kantriai tirpdome sporto salėje.

Valgyti sočiai ir retai ar mažai ir dažnai?

Juk norėtųsi valgyti viską, kiek nori ir kada nori, o tuo pačiu išlaikyti normalų KMI ir gražias savo kūno formas. Dažnai dietų specialistai kartoja, kad užkandžiai yra blogis, ir jei valgytumėm 3-5 kartus per dieną, neturėtumėme antsvorio ar papildomų kilogramų problemų.

Intuityvaus valgymo konsultantė Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė sako, kad nėra konkrečių normų, kiek kartų žmogui reikia valgyti. Tradiciškai siūloma valgyti kas tris-keturias valandas, nors reikėtų atsižvelgti į žmogaus įpročius individualiai: vieni mėgsta tiesiog sočiai pavalgyti ir neužkandžiauti, kiti – valgo dažniau mažesniais kiekiais.

„Pats užkandžiavimas nėra blogis, nes jis padeda palaikyti tam tikrą sotumo jausmą tarp valgių“, - teigia Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė. – „Ypatingai užkandžiavimas yra svarbus, jei žmogus neturi galimybės pavalgyti, tuomet geriau nedaryti ilgų pertraukų tarp valgių. Tarkim, jei žmogus yra darbe, dar turi vakarinio darbo ar dirba viršvalandžius, vakarienė dar negreitai, tokiu atveju geriau yra užkąsti nei būti alkanam.“

Vis dėlto dietologė atkreipia dėmesį, kad įprastinio maisto nereikėtų keisti užkandžiais. Jei visą dieną valgomas tik užkandžiams skirtas maistas, pasak dietologės, tai gali sukelti mitybos problemų. Pagrindinė norinčiųjų sugrįžti į normalias kūno formas klaida: suvalgyti pagrindinį patiekalą, ir likusią dienos dalį valgyti bet kaip.

„Teisingi“ užkandžiai. Ar tokie egzistuoja?

Parduotuvių lentynos raibsta nuo prekių pasiūlos. Kiekvieną dieną laikraščiuose, žurnaluose ir portaluose pasirodo vis naujos žinutės apie „blogus“ ir „gerus“ maisto produktus. Žmonės dažnai nežino, ką reikėtų valgyti, o taip pat susiduria su baime, kad kiekvienas užkandžiavimas užaugins tą nelemtą kilogramą.

„Nėra nei gero, nei blogo maisto, tik jį reikia tinkamai pasirinkti – taip, kad jis tiktų tau asmeniškai“, - pataria specialistė A. Jauniškytė-Ingelevičienė. – „Jei užkandis pasotina ir po to žmogus gerai jaučiasi, tuomet viskas yra gerai. Bet jeigu suvalgai daug, o sotumo jausmo nėra, reikėtų pagalvoti apie kažkokį sotesnį užkandį, ar šalia pridėti dar papildomą maisto produktą. Pavyzdžiui, riešutai dažnai minimi kaip labai geras užkandis. Iš tiesų, tai geras užkandis. Bet kai kuriems žmonėms jis neduoda sotumo jausmo, ir suvalgę daug riešutų, žmonės jaučiasi blogai“.

Pixabay.com nuotr.

Pasak Aušros Jauniškytės-Ingelevičienės, intuityvus valgymas yra atsvara visiems apribojimams ir dietoms, kurios slepiasi po teiginiu „sveika mityba“.

„Šiuolaikinis žmogus yra iš tikrųjų labai pasimetęs ir įspraustas į rėmus: to negalima, tas nesveika, tas negerai. Susiduriame su labai daug rekomendacijų, kurios prieštarauja viena kitai. Susiduriame su daug apribojimų, ir tiesiog galima pasimesti, kaip čia maitintis.

Intuityvus valgymas skatina vadovautis alkio ir sotumo pojūčiais. Ir tai kiekvienam žmogui yra labai individualu: pradėti valgyti, kada esi alkanas, ir nustoti valgyti, kai esi sotus. Ir rinktis tą maistą, kuris tau patinka, kuris tau yra skanus, ir nuo kurio nesijauti blogai, o jautiesi gerai“, - dėsto gydytoja A. Jauniškytė-Ingelevičienė.

Renkamės užkandžius. Į ką atkreipti dėmesį?

Šiuolaikinė visuomenė gyvena bėgime: daug sportuojančiųjų, dar daugiau dirbančiųjų viršvalandžių, atsiduodančiųjų savo hobiui. Toks gyvenimo tempas priverčia maitintis nereguliariai, ir labai daug užkandžiauti. Į ką atkreipti dėmesį renkantis užkandžius?

Intuityvaus valgymo konsultantė Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė įvardina keletą dalykų. Visų pirma, patogumas – kad būtų patogu atsinešti ir suvalgyti. Dažnai užkandžių pasirinkimą lemia patogi pakuotė ir jų lengvumas, kad būtų galima įsimesti į rankinę ar sporto krepšį. Antras dalykas – kad užkandžiai būtų kuo įvairesni: trapučius, krekerius, duoniukus paįvairinti vaisiais, uogomis, daržovėmis.

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis per dieną reikėtų suvalgyti 600 g daržovių ir 400 g vaisių ar uogų. Tradiciškai tai sudaro 5 porcijas per dieną. Atsižvelgiant į Lietuvoje vyraujantį sezoniškumą, šios rekomendacijos atrodo sudėtingai įgyvendinamos.

„Daržovių ir vaisių suvalgome nepakankamai, nes tiesiog neturime galimybės. O juk turime puikų technologinį laikmetį, kai nebūtina rištis prie sezono: uogų, vaisių ir daržovių galime įsigyti ne tik šviežių, bet ir liofilizuotų, dar kitaip vadinamų džiovintų šaltyje. Jos lengvos, neužima daug vietos, be to, išlaiko skonį ir kvapą. Reikia naudotis naujomis technologijomis, leidžiančiomis išsaugoti maisto produkto savybes – tiek maistines, tiek fizines. Tai yra vienas iš būdų žmogui gauti papildomai ir antioksidantų, ir vitaminų, ir skaidulų, ir mineralų“, - priduria A. Jauniškytė-Ingelevičienė.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad renkantis maisto produktus, o taip pat ir užkandžius, reikėtų kuo daugiau skaidulų produkte.

„Skaidulos vaidina labai stiprų vaidmenį žmogaus sveikatai, apsaugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų, taip pat nuo cukrinio diabeto, suteikia sotumo jausmą. Skaidulų labai daug vaisiuose, uogose, daržovėse, jos išlieka ir liofilizuotuose produktuose, nes džiovinimas šalčiu leidžia šias fizines savybes išsaugoti,“ – pasakoja A. Jauniškytė– Ingelevičienė.

Kai eilinį kartą sustosite parduotuvėje prie lentynos, užsimanę „kažko skanaus“, nestabdykite savęs, tik pajuskite, ko iš tikrųjų nori jūsų organizmas, ne tik alkanos akys.

etaplius.lt

Užkandžiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Birželio 25 dieną, popiet, Palangoje, Basanavičiaus gatvėje esančioje kavinėje kilo gaisras. Atvykus ugniagesiams, patalpos buvo uždūmintos, degė elektros skydinėje elektros laidai, kurie užgesinti 4 milteliniais gesintuvais. Gaisro metu aprūko elektros skydinės patalpos sienos ir lubos. Apdegė ir išsilydė elektros laidų instaliacija. Išvėdintos patalpos. Pastatas 2 aukštų, apkaltas medinėmis dailylentėmis, perdengimas gelžbetoninis.
Įvykiai
Vasaros sezonui prasidėjus būsto besidairančių pirkėjų žvilgsniai tradiciškai nukrypsta į pajūrį bei šalies kurortus. Tiesa, šiemet atostogų sezoną Lietuvos kurortai ir kurortinės teritorijos pasitiko skirtingomis nekilnojamojo turto (NT) tendencijomis. Registrų centro sukaupta sandorių statistika rodo, kad iš kurortų šiemet išsiskyrė Palanga, o štai Druskininkai, Trakai ir Neringa būsto pirkėjų suviliojo mažiau nei pernai. Naujai plėtojami NT projektai be...
Įvykiai
Palanga pasirengusi kitąmet kurorte vyksiančiam Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatui – konstatuota trečiadienį vykusio susitikimo su Europos varinių pučiamųjų orkestrų asociacijos (EBBA) prezidentu Ulfu Rozenbergu ir generaliniu sekretoriumi Koru Niehofu metu. EBBA atstovai Palangoje lankėsi norėdami su organizatoriais – „Palangos orkestro“ atstovais –aptarti pasirengimo būsimam čempionatui klausimus. Su U. Rozenbergu bei K. Niehofu susitiko „Pal...
Įvykiai
Šio projekto tikslas – teikti kompleksines paslaugas Palangos miesto šeimoms, užtikrinant paslaugų prieinamumą kuo arčiau šeimos gyvenamosios vietos, siekiant įgalinti šeimas įveikti iškilusias krizes bei derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus. Projekto vykdytojas Palangos miesto savivaldybės administracija. Projekto partneris – labdaros ir paramos fondas Vaikų dienos centras Dienvidis, teiksiantis psichologo ir mediatoriaus paslaugas. Paslaugos bus teiki...
Įvykiai
S. Vainiūno meno mokykla auklėtinius rudenį pasitiks atsinaujinusi – įgyvendinant šios ugdymo įstaigos remonto darbų antrąjį etapą, birželį baigtas fortepijono bei dviejų styginių instrumentų klasių remontas. Pirmuoju etapu praėjusiais metais atnaujintas Dailės skyrius. Darbai atlikti Savivaldybės biudžeto ir Europos Sąjungos lėšomis. Atliekant fortepijono bei styginių instrumentų korpuso remontą buvo atnaujintos 6 klasės, tad šių instrumentų įvaldymo subt...
Laisvalaikis
Vasarą Lietuvos pajūrį aplanko begalės poilsiautojų, važiuojančių čia padrybsoti kopose ar pasidairyti po kurortinį naktinį gyvenimą. Tačiau šią karštą vasarą verta prisiminti, kad Lietuvos pajūryje organizuojami ir populiarūs festivaliai, kurių organizatoriai kviečia ne tik patrypti kojomis, bet ir įsilieti į begales įvairių veiklų. Tad kokių pajūrio festivalių labiausiai laukiame šią vasarą? Pudra Tai festivalis, kuriame renkasi charakteringa publika, pa...
Sportas
„Palangos Kuršiai“ komplektaciją naujajam NKL sezonui pradeda žvalgydamiesi į ateitį – komandos gretas papildys 21-erių metų Tautvydas Kazimieras Vyšniauskas. Su 200 cm ūgio krepšininku pasirašyta sutartis pagal formulę „2+1”. Lengvojo krašto puolėjo ir atakuojančio gynėjo pozicijose rungtyniaujantis Vyšniauskas praėjusiais metais spindėjo Regionų krepšinio lygos (RKL) A divizione, kur buvo rezultatyviausias 2018-19 sezono krepšininkas. Biržų „Biržai-KKSC“...
Kultūra
Pasaulinio garso šou-baletas „Todes“ atvyksta į Palangą. Garsios baletmeisterės Alos Duchovos įkurtas baletas Lietuvos kurorte pristatys naują 30-ties metų jubiliejui skirtą programą. Liepos 7 d.  Palangos koncertų salėje vyksiantis įspūdingas šokio spektaklis bus vienintelis šou-baleto „Todes“ pasirodymas Palangoje. Bilietus į vienintelį šou-baleto „Todes“ pasirodymą Palangoje galima įsigyti visose „Bilietai.lt“ kasose ir internetu: www.bilietai.lt. Pasak...
Sportas
Vilniaus „Žalgiris“ priartėjo prie pirmaujančios Marijampolės „Sūduvos“. Sostinės ekipa 15-ojo turo susitikime namuose 3:2 (2:2) nugalėjo čempionato autsaiderę „Palangą“. Vilniaus klubas užtikrintai pradėjo rungtynes ir jų neabejotinas pranašumas švieslentėje atsispindėjo jau 7-ąją minutę. Po į rikiuotę grįžusio Victoro Perezo perdavimo Liviu Antalis sulaukė daug erdvės, įsiveržė į baudos aikštelę bei tiksliai smūgiavo į tolimąjį vartų kampą.Šeimininkai da...