Graži iniciatyva: tautodailininko Alberto Žulkaus atminimą įamžino šachmatų stalas

Dana Lukauskienė

Palangos šachmatų mėgėjų klubas spalio pabaigoje Palangos skulptūrų parką papuošė dar vienu objektu – pastatė stacionarų šachmatų stalą, kuris skirtas palangiškiui, liaudies meistrui, dideliam šachmatų mėgėjui Albertui Žulkui atminti. Projektą vykdė Palangos šachmatų mėgėjų klubas, sumanymą rėmė Palangos miesto savivaldybė.

Drožyba traukė nuo vaikystės

Iš Žemaitijos kilęs ir į Palangą gyventi atvykęs skulptorius, tautodailininkas, medžio drožėjas ir gintaro meistras buvo neeilinė asmenybė. Jis tautodailininko kelią pasirinko nuo pat mažų dienų. Dar vaikystėje pirštus susipjaustydavo peiliu droždamas pieštukines, kuliamąsias mašinėles ir dėžutes. Buvo išsidrožęs net šachmatus. Todėl nenuostabu, kad buvo išleistas mokytis amato į Telšių taikomosios dailės mokyklą. Vėliau ilgus metus dirbo Dailės kombinato gintaro cecho medžio drožimo skyriuje. Jo kūrybinės dirbtuvės buvo vieta, kurioje tilpo ir velniai, ir undinės, ir kitos mitologinės būtybės. Alberto Žulkaus kūryba įvairi: monumentalioji skulptūra (memorialiniai paminklai, kryžiai, stogastulpiai), mažosios plastikos kūriniai (skulptūrėlės, prizai, suvenyrai), buitiniai drožiniai, kaukės. Jo darbai buvo paklausūs, Lietuvos ir užsienio kolekcininkų geidžiami. Dalis jų iškeliavo į Skandinavijos šalis, Prancūziją, Vokietiją, JAV. Monumentalios skulptūros įsitaisė Ablingoje ir Raganų kalne, daugybė skulptūrų papuošė tremtinių kapus. Menininkas sukūrė skulptūrų ir bareljefų religine bei tautine tematika. Gimtajai Janapolei dovanojo kūrinį „Sopulingoji“, kad saugotų nuo nelaimių.

Iš Žemaitijos kilęs ir į Palangą gyventi atvykęs skulptorius, tautodailininkas, medžio drožėjas ir gintaro meistras Albertas Žulkus buvo neeilinė asmenybė. „Vakarų ekspreso“ nuotr.

Liaudies meistras mėgo šachmatus

Svarbią vietą A. Žulkaus kūryboje užima antkapiniai paminklai, kryžiai, rūpintojėliai. Palangoje stovi keturi meistro sukurti kryžiai. Vienas jų skirtas Palangos tremtiniams atminti, pastatytas 1988 m. Įdomūs jo mažosios plastikos darbai – prizai, suvenyrai, kuriuose jis kūrybingai derina medį ir gintarą. Atvykęs į Palangą atrado naują drožybos techniką – apdegintą medį papuošti gintaru. Šie jo darbai buvo labai populiarūs, geidžiami prizai, apdovanojimai. Tekinti medžio darbai, dekoratyvinės lėkštės, buities rakandai, restauruoti baldai – tai meistro darbai, kuriuose dera paprastumas ir originalus modernumas. Menininkas mielai drožė dekoratyvines ir apeigines kaukes, taip pat aktyviai dalyvavo Užgavėnių šventėse. Apie jo kūrybinį palikimą rašoma ir spaudoje, tačiau labai mažai žinių vis dar turima apie jo kitą pomėgį – lošti šachmatais.

Atvykęs į Palangą tautodailininkas atrado naują drožybos techniką – apdegintą medį papuošti gintaru

Pasak Palangos šachmatų mėgėjų klubo prezidento Eimučio Židanavičiaus, Albertas Žulkus buvo labai aistringas šachmatininkas, be menininko neapsieidavo nė vienas turnyras Palangoje.

Palangos šachmatininkai į klubą susivienijo prieš 10 metų, dabar jų gretos nėra itin gausios, vienija apie 16 žmonių, tačiau visi jie nuolat prisimena tuos, kurie leido laiką drauge, prie šachmatų lentos. O išėjusiųjų gretos vis gausėja.

Gintariniai šachmatai – Palangos gintaro muziejuje

Pasak tautodailininko sūnaus Lino Žulkaus, tėvas labai mėgo žaisti šachmatais, jo kolegos dažnai rinkdavosi jo dirbtuvėse. Šachmatų mėgėjai dailininko dirbtuvėse turėjo pasidėję lentą su laikrodžiu ir rinkdavosi išbandyti savo meistriškumo. Nepaisant begalinio pasišventimo menui, drožybai, laisvalaikiu tėvas mėgo žaisti šachmatais, nuolat dalyvaudavo įvairiuose Palangos turnyruose, teko jam vienu metu net miesto čempiono vardą pelnyti.

„Pirmoji rimtesnė tėčio pažintis su šachmatais užsimezgė besimokant Telšiuose, amatų mokykloje. Daug partijų sulošta technikumo bendrabutyje, lošdavo su savo kambarioku, o vėliau užsikabino, žaidė visą gyvenimą. Jo sumeistrauti gintariniai šachmatai netgi eksponuojami Palangos gintaro muziejuje. Pamažu šachmatai tapo jo gyvenimo dalimi. Šachmatams jokia profesija nemaišo. Tai puikus žaidimas įvairių profesijų žmonėms.

Staliuko atidarymo ceremonijoje susirinko beveik visi klubo šachmatininkai. Šachmatininkų erdvės praplėtimas – labai reikšmingas įvykis visai Palangai, o taip pat ir šachmatų mėgėjams. Labai džiaugiuosi, kad šachmatų kampe, visai prie skulptūrų parko įamžintas ir mano tėčio atminimas. Nors tėtis buvo tautodailininkas, tačiau be šachmatų jis negalėjo įsivaizduoti savo gyvenimo“, – kalbėjo Linas Žulkus.

Norėtume erdvę dar labiau praplėsti

Pasak Palangos šachmatų mėgėjų klubo prezidento Eimučio Židanavičiaus, šis staliukas puikiai atspindi tautodailininko pomėgį, formuoja, praplečia šachmatininkų erdvę atvirame ore. Čia galės rinktis visi šachmatų mėgėjai, pasidėti savo lentą ir žaisti.

Atidarymo ceremonijoje – gausus draugų, kolegų ir artimųjų būrys. E. Židanavičiaus nuotr. 

„Norėtume, kad žvelgiant į perspektyvą ši erdvė dar labiau prasiplėstų, o joje atsirastų dar keletas tokių staliukų bei galimybės rengti didesnius vasaros turnyrus. Tautodailininką prisimenu kaip puikų palangiškį, kuris tikrai degė meile šachmatų žaidimui, buvo aktyvus mūsų klubo narys. Manau, kad pagerbti savo krašto žmones, jų atminimą yra labai graži besiformuojanti tradicija“, – kalbėjo E. Židanavičius.

Stalelį, menantį senelio atminimą, apžiūri ir anūkas

Jis džiaugėsi, kad į renginį atvyko gausus šachmatų mėgėjų būrys, šachmatininko stalelio atidarymo ceremonijoje dalyvavo ir A. Žulkaus šeimos nariai.

Stalelis primins palangiškio tautodailininko aistrą ne tik menui, drožybai, bet ir šachmatams, turnyrus, kuriuose vyraudavo rimtis ir susikaupimas. Asmeninio tautodailininko archyvo nuotr. 

„Šis stalelis ne tik papildys unikalia šachmatininkų erdvę Palangoje, bet ir primins mūsų žmonių, palangiškių buvimą šioje žemėje, kvies žaisti poilsiautojus, o ateityje galbūt pasipildys ir kitų nusipelniusių šachmatininkų palangiškių garbei skirtais staleliais, – kalbėjo E. Židanavičius.

Albertas Žulkus Palangos Šachmatų Mėgėjų Klubas Palangos Miesto Savivaldybė Stacionarų Šachmatų Stalas Eimutis Židanavičius
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sportas
„Palangos Kuršiai“ komplektaciją naujajam NKL sezonui pradeda žvalgydamiesi į ateitį – komandos gretas papildys 21-erių metų Tautvydas Kazimieras Vyšniauskas. Su 200 cm ūgio krepšininku pasirašyta sutartis pagal formulę „2+1”. Lengvojo krašto puolėjo ir atakuojančio gynėjo pozicijose rungtyniaujantis Vyšniauskas praėjusiais metais spindėjo Regionų krepšinio lygos (RKL) A divizione, kur buvo rezultatyviausias 2018-19 sezono krepšininkas. Biržų „Biržai-KKSC“...
Kultūra
Pasaulinio garso šou-baletas „Todes“ atvyksta į Palangą. Garsios baletmeisterės Alos Duchovos įkurtas baletas Lietuvos kurorte pristatys naują 30-ties metų jubiliejui skirtą programą. Liepos 7 d.  Palangos koncertų salėje vyksiantis įspūdingas šokio spektaklis bus vienintelis šou-baleto „Todes“ pasirodymas Palangoje. Bilietus į vienintelį šou-baleto „Todes“ pasirodymą Palangoje galima įsigyti visose „Bilietai.lt“ kasose ir internetu: www.bilietai.lt. Pasak...
Sportas
Vilniaus „Žalgiris“ priartėjo prie pirmaujančios Marijampolės „Sūduvos“. Sostinės ekipa 15-ojo turo susitikime namuose 3:2 (2:2) nugalėjo čempionato autsaiderę „Palangą“. Vilniaus klubas užtikrintai pradėjo rungtynes ir jų neabejotinas pranašumas švieslentėje atsispindėjo jau 7-ąją minutę. Po į rikiuotę grįžusio Victoro Perezo perdavimo Liviu Antalis sulaukė daug erdvės, įsiveržė į baudos aikštelę bei tiksliai smūgiavo į tolimąjį vartų kampą.Šeimininkai da...
Įvykiai
„I Love Palanga“ kultūros pieva savo aštuntajame sezone tęsia praėjusiais metais pradėtą projektą „Izraelio kultūros dienos Palangoje“ ir šiemet pristato muzikos, kino, literatūros ir gastronomijos renginių ciklą. Visą vasaros sezoną truksiantis projektas pažintį su Izraeliu pradės jau šį savaitgalį vyksiančiu vokalistės ir dainų autorės Gal De Paz koncertu „Narcotic Heart - Solo Piano“.  Nors daugeliui Lietuvos klausytojų Gal De Paz bus atradimas, Izraeli...
Laisvalaikis
Birželio 21 d. „Ramybės“ kultūros centre (Vytauto g. 35, Palanga) koncertuos dainininkė iš Izraelio Reut Rivka Shabi ir tarptautinė grupė iš Lenkijos – pianistas Krzysztofas Kobylińskis, boso gitaristas iš Kolumbijos  Edi Sanchez, gitaristas Dima Gorelikas ir perkusininkas  Waldemaras Lindneris. Visi kartu tai – KK Pearls. „KK Pearls“ atliekama muzika puikiai išreiškia daugiakultūriškumą, atsiradusį dėl menininkų įvairių šaknų ir jų meno šaltinių. Lyderio...
Kultūra
Birželio 29 d. (šeštadienį) 17 val. Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) pristatomos trys parodos, kurių autoriai - iš Palangos kilę menininkai, vieni iš jų dar tik galvoja apie studijas, kiti - jau baigę mokslus Lietuvos, užsienio meno mokyklose ir jau įsitvirtinę kultūros lauke. Tomas Daukša, šiuo atveju, atlieka veiksmą, pakeičiantį pirminį parodos sumanymą ir ekspozicijoje pristato ne savo kūrinius, bet eksponuoja Palangos dailė...
Įvykiai
Palangos Kurhauzo medinė dalis jau netrukus pradės kilti iš pelenų – antradienį pasirašyta medinės dalies restauracijos darbų sutartis. Ją parašais patvirtino valstybės įmonės „Lietuvos paminklai“ direktorius Vydmantas Drumsta ir rangovas – UAB „Pamario restauratorius“ direktorius Aldas Kliukas. Planuojama, kad pastato išorė bus atstatyta dar šiais metais, iki žiemos. Iki šio ilgai laukto žingsnio eita ne vienerius metus – po 2002 m. rugpjūtį įvykusio gais...
Įvykiai
Nuo šio rudens startuoja naujas oro tiltas, sujungsiantis Palangos oro uostą ir Norvegijos miestą Bergeną. Į antrąjį pagal dydį Norvegijos miestą iš Palangos skraidins aviakompanija „Norwegian Air Shuttle“. Skrydžiai bus vykdomi nuo spalio mėnesio du kartus per savaitę – trečiadieniais ir šeštadieniais. „Labai džiaugiamės, kad tokia kryptis pirmą kartą atidaroma Palangos oro uoste. Iki šiol per pajūrio oro uostą mūsų šalies gyventojai galėjo pasiekti Norve...
Kriminalai
2019-06-16, apie 13 val., nuo suoliuko prie namelio Kopų g. Palangoje dingo vaikinui, gim. 1996 m., priklausanti kuprinė ir joje buvę daiktai. Nuostolis – 250 eurų. Sulaikytas ir į Palangos m. PK pristatytas įtariamasis šia vagyste.
Specialūs projektai