Elektra vartotojams turėtų brangti 1,7 cento

Joel Henry/Unsplash nuotr.

Elektra vartotojams nuo kitų metų turėtų pabrangti kur kas mažiau, nei galėjo, sako energetikos ministras. Pasak Žygimanto Vaičiūno, vienos kilovatvalandės kaina didės apie 1,7 cento. 

Pasak jo, jau priimti institucijų sprendimai padėjo sutaupyti vartotojams apie 80 mln. eurų, tačiau daugiau rezervų mažinti kainas beveik nėra. 

„Kalbant apie visas įmones, sutaupėme maždaug apie 80 mln. eurų, tai ta apimti galėjome sumažinti reguliuojamos kainos apimtį (...). Elektros energijos kaina, kuri buvo planuojama, kad galėtų išaugti netgi iki 2,5–2,7 cento, tiek neaugs, šis augimas nebus šokiruojantis, koks yra rinkose. Augimas planuojamas maždaug 1,7 cento už kilovatvalandę nuo Naujųjų metų“, – vyriausybėje žurnalistams sakė Žygimantas Vaičiūnas. 

Ministro teigimu, kainų augimą lemia žaliavų kainos rinkoje, tačiau dėl jau priimtų sprendimų kainų augimas sumažės trečdaliu. 

„Rinkose, kuriose Lietuva dalyvauja, situacija yra šokiruojanti, nes kainos yra elektros rinkoje šiais metais kilo maždaug 40 proc., dujų rinkose – 30 proc. Ką padarė vyriausybė kainoms suvaldyti, tai ėmėmės maksimalių pastangų dar iki šiol, kol buvo laikas. Kalbant apie reguliuojamą dalį, kur galime imtis priemonių, daugiau kaip trečdaliu sumažintas augimas“, – po sakė Ž. Vaičiūnas. 

Paprašytas konkretizuoti, kokie institucijų veiksmai leido trečdaliu suvaldyti kainų augimą, Ž. Vaičiūnas, be kita ko, įvardijo ir strateginio rezervo atsisakymą 2019 metais.  

„Dvi trys pagrindinės priemonės: įmonių viršpelnio dalies paskirstymas, antroji priemonė buvo strateginio rezervo atsisakymas – kitiems metams jo atsisakyta. Trečioji dalis – sisteminių paslaugų dalys. Tai yra būtent tos dalys, kurios yra reguliuojamoje išlaidų eilutėje ir toje apimtyje galime daryti įtaką. Tai viso šio paketo kaina yra maždaug 80 mln. eurų ir ta apimtimi kaina nebus tiek didėjanti, kiek planuota“, – sakė ministras. 

Anot jo, vyriausybė jau yra pritarusi dviem įstatymų projektams dėl „Litgas“ būtinojo dujų kiekio efektyvesnio pardavimo rinkose ir suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo Klaipėdoje išpirkimo.

„Šių įstatymų priėmimas Seime taip pat turės teigiamą įtaką saugumo dedamosios mažinimui, būtent kalbant apie dujų kainą (...) Dujų kainą Kainų komisija tvirtins šį penktadienį, jinai bus viena patvirtinta. Po to, Seimui priėmus įstatymų pakeitimus, kuriems vyriausybė yra pritarusi, jeigu jiems yra pritariama iki šių metų pabaigos, Kainų komisija atitinkamai perskaičiuos kainą. Tai vienas etapas. Antras etapas, dėl terminalo išpirkimo ta apimtimi kainos perskaičiavimas įmanomas nuo 2019 metų vidurio“, – aiškino ministras. 

Į klausimą, ar dar mato galimybių mažinti energijos kainas vartotojams, ministras teigė, kad jos beveik išsemtos. 

„Prevenciškai ėmėmės visų priemonių, kad kiek įmanoma išnaudotume tuos rezervus iki tos minutės, kol yra tvirtinamos kainos. Dar ieškome galimų visų rezervų, tai jie yra, bet labai minimalūs, tai praktiškai didesnio poveikio kainai neturėtų. Bet, kaip minėjau, Kainų komisijai netgi patvirtinus kainas šį penktadienį, dujų kainas, dar yra korekcijos galimybė iki naujųjų metų, jeigu Seime bus pritarta mūsų įstatymų projektams“, – teigė Ž. Vaičiūnas. 

Kainų komisijos pirmininkė Inga Žilienė po vyriausybės pasitarimo, kuriame ir buvo aptariamas energijos kainų augimas, žurnalistams teigė, kad buitiniams vartotojams kitąmet elektra turėtų brangti apie 15 proc., o dujos – apie 15-20 proc. Galutiniai tarifai turi būti patvirtinti penktadienį. I. Žilienė teigė, kad daugiau galimybių mažinti kainų augimą lieka nedaug.

Neoficialiomis BNS žiniomis, populiariausias „standartinis“ elektros tarifas gyventojams didės nuo 11,3 iki 13 centų už kilovatvalandę (su PVM), o plano „Namai“ – nuo 9,7 iki 11,4 cento už kWh. 

BNS žiniomis, pirmos grupės – tik maistui gaminti dujas naudojantiems vartotojams – dujos turėtų brangti nuo 59 iki 68 centų už kubą, o antros grupės – dujomis šildantiems namus – nuo 39 iki 47 centų. Abonentinis mokestis jiems nesikeis.

Tačiau gali būti, kad penktadienį komisija patvirtins dar kiek mažesnes kainas.  

BNS

Elektra vartotojai brangs
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
20 peržiūrų liepos mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykla kviečia tapti įdomaus pokalbio dalyviu. Tinklalaidės „Nyla“ vieni iš kūrėjų – Merilando universiteto vyr. mokslininkė Eglė Murauskaitė ir žurnalistas Karolis Vyšniauskas – dalysis ir kvies dalytis savo skaitymo ir ieškojimų patirtimis. Savivokos ir pasaulio suvokimo knygos šiandien Lietuvoje vienos perkamiausių. Šiuolaikinis žmogus bręsdamas atkakliai siekia užpildyti suvokimo spr...
Sportas
Pirmadienį į Palangą susirinko Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės kandidatai, kurie pradės pasiruošimą Pasaulio čempionato kovoms. Į pirmąją stovyklą atvyko 16-a krepšininkų, prie jų trumpai prisijungė ir Jonas Valančiūnas, tačiau jis iki rugpjūčio 1-os dienos dirbs pagal individualią programą. Domantas Sabonis prie komandos prisijungs taip pat rugpjūčio 1-ą dieną. Pirmasis kontrolinis mačas vyks rugpjūčio 2 d. Pamplonoje, kur Lietuvos rinktinė susitiks su...
Kriminalai
2019-07-22, apie 2:10 val., Palangoje, S. Daukanto g., pasigesta 2018 m. pagaminto raudonos spalvos automobilio „BMW M5“. Prašome visuomenės pagalbos: jei kas matė arba pamatys važiuojantį ar stovintį lygiai tokį, koks nuotraukoje, automobilį, turėtų nedelsdamas (-a) paskambinti telefonu 112 arba 8-700-60867.
Įvykiai
Palangoje kasmet pasodinama naujų medžių, prie miesto žaliojo rūbo plėtros noriai prisijungia ir dalis gyventojų, tačiau kai kurios privačių asmenų iniciatyvos nedžiugina – ne privačioje, o valstybinėje žemėje savavališkai, be reikiamų suderinimų pasodinti želdiniai tampa rimta kliūtis miesto infrastruktūros plėtra besirūpinantiems specialistams. Palangoje želdiniams skiriamas didelis dėmesys, tad kiekvienais metais mieste pasodinama dešimtys naujų medžių....
Kriminalai
2019-07-21, 4:35 val., Palangoje, Užkanavės g. namo kieme, vyras, atėjęs prie automobilio „BMW X5“, pastebėjo, jog yra išdaužtas galinių durelių mažasis stiklas, priekinis buferis su priešrūkiniais žibintais nupjautas ir išplėštas, priekinio buferio kamerų bei priešrūkinių žibintų laidai nupjauti, žibintai išmontuoti, sugadinta automobilio saugos sistema. Preliminari žala – dešimt tūkstančių eurų. 2019-07-22, apie 2:10 val., grįžęs prie nuomojamo buto S. D...
Įvykiai
Lietuvoje augant dviratininkų skaičiui vis aktualesni tampa ir jų saugumo kelyje klausimai. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad viena didžiausių problemų išlieka dviratininkų matomumas kelyje – ypač tamsiuoju paros metu. Net 82 proc. atliktos apklausos respondentų pavojingiausia su dviratininkais susijusia situacija kelyje įvardijo važiavimą dviračiu tamsiu paros metu be žibintų ar šviesą atspindinčių elementų. Policijos...
Kriminalai
2019-07-21, apie 0:30 val., gautas pranešimas apie tai, kad J. Basanavičiaus g. Palangoje, naktiniame klube,  apsaugos darbuotojas perdavė sulaikytą vaikiną, gim. 1994 m. Vidinėje jo striukės kišenėje rastas cigarečių pakelis su permatoma plastiko atplaiša, į kurią buvo įvyniota žalios spalvos augalinės kilmės galimai narkotinė medžiaga. Vyras pristatytas į Palangos miesto PK. 2019-07-21, apie 1 val., Palangoje, tame pačiame naktiniame klube folijos lankst...
Sportas
„Palangos“ stovykloje vyksta intensyvus darbas besiruošiant antrajai A lygos sezono pusei. Paskutiniąsias oficialias rungtynes liepos 4-ąją sužaidę palangiškiai, ne tik pluša treniruotėse, bet ir išvyko į Lenkiją. Kaimyninėje šalyje šeštadienį įvyko kontrolinės rungtynės tarp „Wigry“ bei „Palangos“. Komandai iš Lietuvos vadovavo naujas vyr. treneris Viačeslavas Heraščianka, pakeitęs iki tol pareigas ėjusį Artiomą Gorlovą.  Susitikimą nuo pat pradžios kontr...
Įvykiai
Šeštadienio vakarą Palangoje, nuo jubiliejinių, 20-ųjų „Aurum 1006 km lenktynių“ pradžios prabėgus 8 val. 37 min. 26,121 sek., finišo liniją, nuvažiavęs visą 373 ratų distanciją, pirmas kirto „Circle K milesPlus Racing Team“ komandos lenktynininkas Julius Adomavičius, vairavęs „Porsche GT3 Cup“ automobilį. Iškart po pergalingo finišo jis atsidūrė ekipos draugų ir gerbėjų glėbyje. Su pergale lenktynininką pasveikino renginio organizatorius, 20 metų be pertr...