Prie pat jūros – milijonų eurų vertės namas, valdžią įtikino, o žmonės išsižiojo išgirdę jo paskirtį

Kaip gauti leidimą pasistatyti įspūdingą namą ant jūros kranto Palangoje? Tereikia pavadinti jį dušo kabina. Tokia pastato paskirtis įtikino valdininkus, bet ne kurorto gyventojus. Jiems modernus namas nė iš tolo nepanašus į prausyklą.

Pušyne prie jūros – 500 kvadratinių metrų dušo pastatas. Toks statinys iškilo Palangoje, prie pat jūros priekopės.

Nors visą žiemą statybvietėje Palangos botanikos parke kabėjusi lentelė skelbė, jog tai – dušinė su poilsio patalpomis, Palangoje iš to atvirai šaipomasi.

„Kaskart su drauge eidamos pro šalį svarstome, galbūt ir mes tuose dušuose galėsime nusiprausti ar lovose pailsėti“, – statiniu stebėjosi Palangos gyventoja.

Botanikos parke, prie pat pėsčiųjų tako, išdygęs įspūdingas pastatas traukia ne tiktai vietos gyventojų, bet ir smalsių poilsiautojų dėmesį.

„Tai pasityčiojimas iš kurorto ir spjūvis į veidą visiems jo gyventojams“, – svarstė Botanikos parko takais vaikštinėjantys palangiškiai.

Vieno aukšto statinys su mansarda ir stikline siena praeiviams primena gyvenamąjį namą.

Praeiviai pastebėjo, jog šiuolaikiško namo mansardoje jau kabo šviestuvai, į vidų pradėti nešti baldai.

Ar tai iš tiesų gyvenamasis namas? Registrų centre jo paskirtis nenurodyta, bet konstatuota, kad jis stovi nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje ir 1-ojoje kurorto apsaugos zonoje, kur naujų pastatų statyba visai negalima.

E.Kazlaučiūnaitės

Paslaugos – dar paslaptis

Registrų centro duomenimis, leidimą statyboms Botanikos parko teritorijoje Palangos miesto savivaldybė išdavė 2014 metais.

Palangos savivaldybės Juridinio ir personalo skyriaus vedėjas Petras Kaminskas aiškino, jog leidimas buvo išduotas ne naujai statybai, o pastatui rekonstruoti.

Jo teigimu, statybų teisėtumą tikrinę Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos specialistai jokių pažeidimų neįžvelgė.

Savivaldybės Juridinio ir personalo skyriaus vedėjas tvirtino, kad žemės sklypas Botanikos parke – rekreacinės paskirties, o prie pat jūros iškilęs modernus pastatas skirtas aptarnavimui.

Kokias paslaugas ir kam jame planuojama teikti, savivaldybės atstovas nenurodė.

„Girdėjome, kad rugsėjį Botanikos parke planuojama šventė. Įdomu, kaip šį pastatą svečiams pristatys miesto vadovai? Gal visus pakvies į vidų?“ – svarstė su „Lietuvos rytu“ bendravusios Palangos gyventojos.

Įsigijo bevertį statinį

Moterys dar prisimena pakeliui iš paplūdimio stovėjusias dušines, kurioms rekonstruoti savivaldybė ir išdavė leidimą. Nedidelės dušinės šioje vietoje buvo pastatytos dar 1975 metais.

Vėliau valstybinė žemė buvo išnuomota, o 2015 metais, kai jau buvo išduotas leidimas statybai, pastatą įsigijo Natalija Zolotnitskaja.

Tuomet statinys buvo įvertintas 585 eurais.

Buvusias dušines nusipirkusi N.Zolotnitskaja – tik du darbuotojus turinčios bendrovės „Agroinvest“ direktorė.

Ant statybvietėje dar šią žiemą kabėjusios lentelės buvo nurodyta, kad statytoja – Margarita Zolotnitskaja.

„Lietuvos ryto“ žiniomis, šį statinio projektą kūrė net 25 pastatus Palangoje suprojektavęs ir ne vieną apdovanojimą už juos laimėjęs architektas Donatas Rakauskas. Dar 2008 metais už savavališką statybą toje pačioje Palangos vietoje buvo sustabdyti šio architekto įgaliojimai.

Skubėjo statyti be leidimo

Tuomet statyti poilsio paskirties pastatą Botanikos parke veržėsi kelių Palangos viešbučių savininkas Kęstutis Gecas.

Statybas jis buvo pradėjęs neturėdamas tam leidimo.

Verslininkas nusprendė, jog užteks informuoti savivaldybę, kad statybas jis pradeda be leidimo.

Tačiau tęsti darbus nebuvo taip paprasta. Nelegaliomis statybomis susidomėjo tuometis aplinkos ministras Artūras Paulauskas, o Palangos miesto apylinkės teismas Meilės alėjoje laikinai sustabdė statybos darbus.

Į teismą kreipėsi ir Klaipėdos apskrities administracija.

Ji įpareigojo statytoją nugriauti statinį ir sutvarkyti statybvietę, o už teismo sprendimų nevykdymą mokėti baudas.

P.Kaminskas aiškino, jog ir tuomet Palangos savivaldybė dėl statybų Botanikos parke pretenzijų neturėjo.

Teisinių ginčų buvo kilę ne tarp statytojo ir savivaldybės, o tarp jo ir Statybos inspekcijos.

Įtarimai dėl suklastotų statybos leidimų buvo pareikšti tuomečiam Palangos vicemerui Rimantui Garoliui, kuris vėliau buvo išteisintas.

Pažeidimus mato ne visur

Prieš dešimtmetį nelegaliomis pripažintos, tačiau vėl atgijusios statybos stebina ir šio kurorto gyventojus, ir teisininkus. Palangoje už buvusias dušines beveik šimtą kartų didesnis statinys iškilo statybas draudžiančioje kurorto zonoje.

Tuo metu Druskininkuose, šalia Vijūnėlės tvenkinio, pastatytą gyvenamąjį namą reikalaujama nugriauti.

Aukščiausiasis teismas nurodė, kad Vijūnėlės dvaru pramintas pastatas stovi antrojoje kurorto apsaugos zonoje, nors kai namo statyboms buvo išduoti leidimai, apie tokią nebuvo girdėjusi nė viena tarnyba.

Griauti pasmerktas pastatas stovi ne parke ir ne prie jūros – Vijūnėlės tvenkinys vietoj Druskininkų pakraštyje buvusios pelkės buvo iškastas 1983 metais, o nuo 1989 metų šalia jo pastatytas trijų aukštų valčių nuomos punktas su prieplauka, dėl kurio niekas pretenzijų neturėjo.

Gyvenamuosius namus pavadino boteliu

Pastatyti gyvenamąjį namą, bet nurodyti visai kitą jo paskirtį – Lietuvoje ne naujiena. Bene garsiausias to pavyzdys – vadinamasis Neringos botelis.

Boteliu laikomas viešbutis pakrantėje su įrengtomis prieplaukomis laivams ar jachtoms, skirtas laivais plaukiojantiems turistams. Boteliu vadinamas ir laivas, veikiantis kaip viešbutis ant vandens. Vieni jų nuolat būna prišvartuoti prie krantinės, kiti dalį laiko plaukioja.

Daugiau nei prieš dešimtmetį bendrovė „Sabonio klubas ir partneriai“ boteliu pavadino septynis dvibučius gyvenamuosius namus (nuotr.). Kai dalis butų juose jau buvo parduota, statyba buvo pripažinta nelegalia, nes prieštaravo Kuršių nerijos planavimo schemai.

Aukščiausiasis teismas 2010 metų balandį įpareigojo įmonę „Sabonio klubas ir partneriai“ per pusę metų statinius nugriauti.

Iš karto po Aukščiausiojo teismo sprendimo Neringos bendruomenė parengė kreipimąsi į prezidentą, Seimo ir Vyriausybės vadovus.

Siekdamas apginti kurorto bendruomenės interesus ir išspręsti statybos problemą Kuršių nerijoje į tuometę prezidentę D.Grybauskaitę kreipėsi tuometis Neringos savivaldybės meras A.Vinkus, sprendimą griauti pastatus pavadinęs psichologiniu vandalizmu.

Po kreipimosi į įvairias institucijas 2012 metų vasarą Vyriausybės nutarimu buvo patvirtintas Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo planas, kuriame sudaryta galimybė įteisinti pastatus Preiloje. Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2013 metų spalio 23 dieną patvirtino taikos sutartį, pagal kurią Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba atsisakė teisės priverstinai vykdyti Apeliacinio teismo bei Aukščiausiojo teismo nutartį ir reikalauti, kad bendrovė „Sabonio klubas ir partneriai“ nugriautų pastatus.

Milda Kuizinaitė,

lrytas.lt
Palanga statybos nelegalios statybos dušinė Palangos miesto savivaldybė
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sportas
Lietuvos futbolo A lygoje ketvirtą pergalę iš eilės iškovojęs „Kauno Žalgiris“ išsilaikė trečioje turnyro lentelės vietoje. Kauniečiai po atkaklios kovos 23-iojo turo susitikime išvykoje rezultatu 3:2 (1:1) palaužė autsaiderę „Palangą“ Rungtynių pradžia šeimininkams prasidėjo puikiai. Jau 3-iąją minutę gražią ataką puikiu tolimu smūgiu įprasmino pirmą kartą Lietuvos čempionate pasižymėjęs kartvelas Giorgi Diaknishvili. Vis dėlto palangiškiams palankaus rez...
Sportas
Intensyviai naujajam Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) sezonui besiruošiantys „Palangos Kuršiai“ antrąjį kartą per tris dienas susigrūmė su Telšių „Telšiais“. Šį kartą Lietuvos kurorto komandai teko pripažinti Žemaitijos sostinės krepšininkų pranašumą rezultatu 69:85. Aido Viskonto ir Roberto Keliačiaus vedami „Kuršiai“ pirmuosius du kėlinius užtikrintai kontroliavo žaidimą ir rungtynių pusiaukelę pasiekė pirmaudami 40:33. Po pertraukos su pastebimai dide...
Laisvalaikis
Jau seniai buvo pastebėti bendri po tuo pačiu žvaigždynu gimusių žmonių charakterio bruožai. Jūsų dėmesiui siūlome itin tikslius horoskopo ženklų aprašymus! Esame tikri, kad sužinosite įdomių dalykų! Avinai nėra egoistai – jie tiesiog moka gyventi savo malonumui. Nėra pasikėlę – jie tiesiog nejaučia būtinumo šypsotis visiems. Nėra įžūlūs – jie tiesiog neieško žodžio kišenėje. Nėra pavydūs – jie tiesiog įpratę būti vieninteliais. Sako, kad labiausiai užsisp...
Sportas
Rugsėjo 14 dieną 15 val. Palanga, Palangos miesto stadionas. Ankstesnės rungtynės: 1:6, 0:3, 0:4 A lygoje itin dažnai pralaiminti, tačiau į „SHARP LFF taurės“ pusfinalį prasibrovusi „Palanga“ turėjo laiko pagerinti žaidėjų fizines kondicijas. Būtent fizinio pasirengimo spragas po dažnų pralaimėjimų akcentavo komandos strategas Viačeslavas Geraščenka, kurio treniruojama vienuolikė sieks antruose kėliniuose nekristi į dažnas duobes. Ekipos sudėtyje per rinkt...
Sportas
Bendradarbiaudami  su Palangos futbolo klubu norime palangiškius ir miesto svečius artimiau supažindinti su klubu. Kad būtų įdomiau sklebiame video konkursą, kurio metu galite laimėti puikius kompanijos Dobele produkcijos rinkinius. Vaizdo įraše saugas Andrejus Jakovlevas, šiandien Jūsų klausia: - Prieš kokį žymiausią žaidėją yra žaidęs? Teisingas atsakymas vaizdo įraše. Sveikiname Mindaugas Urbe!
Įvykiai
Rugsėjui įpusėjus, mėgstantys liaudišką muziką ir šokį, laukiami Palangoje – čia šurmuliuos tarptautinis liaudiškų šokių festivalis „Palangos miestely“. Rugsėjo 20-22 dienomis Palangoje vyksiantis festivalis „Palangos miestely“ bus jau trečiasis, jis skirtas Pasaulio lietuvių bendruomenės metams. Pagrindinis festivalio tikslas – išsaugoti ir puoselėti lietuvišką tapatybę bei skatinti jauną kartą nepamiršti savo šaknų, ugdyti ir išlaikyti lietuvybės dvasią....
Įvykiai
Nuo antradienio, rugsėjo 17 d., dėl remonto darbų laikinai uždaroma Kalgraužių gatvės atkarpa nuo Liepojos pl. iki „Darbos“ sodų. Maždaug 380 metrų ilgio Kalgraužių gatvės dalis, kurią Palangai perdavė Kretingos rajono savivaldybė, uždaryta bus maždaug mėnesį. Remonto metu dar šiais metais bus sukeltas kelias, padidinta Darbos upelio pralaida, įrengtas visos gatvės apšvietimas, o kitąmet ši Kalgraužių gatvės dalis bus išasfaltuota. Kol tęsis gatvės remonto...
Sportas
FK “Palanga“ ir vartininkas iš Brazilijos Jacksonas Da Cruzas nusprendė pasukti skirtingais keliais. Vasaros žaidėjų perėjimo metu prie pajūrio komandos prisijungęs futbolininkas šią savaitę paliko Lietuvą ir grįžo į gimtąją Braziliją. Šiame sezonas Da Cruzas sužaidė 3 A lygos rungtynes, kurias “Palanga” pralaimėjo, o vartininko praleistų įvarčių vidurkis – 2 įv./rungt. Sharp LFF taurės varžybose legionierius iš Brazilijos padėjo Palangos klubui nugalėti T...
Kriminalai
Rugsėjo 12 dieną, apie 08:50 val., Palangos m., Kretingos g. sustabdytas automobilis VOLVO S60. Automobilį vairavo 1989 m. gimęs vyras,jam nustatytas vidutinis (2.43 prom.) girtumo laipsnis.