Palangoje pakilo užmokestis už darželius

Palangos miesto darželinukų tėvams teks plačiau atverti pinigines: kurorto savivaldybės tarybos sprendimu padidintas užmokestis už vaiko išlaikymą Palangos miesto savivaldybės ikimokyklinio ugdymo mokyklose. Tačiau, ir pakėlus užmokestį, jis – mažesnis negu aplinkinėse Kretingos ir Klaipėdos rajonų bei Klaipėdos miesto savivaldybėse.

Keitėsi teisės aktai

Pristatydamos sprendimo dėl užmokesčio už vaiko išlaikymą Palangos miesto savivaldybės ikimokyklinio ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos skyriuje projektą jo rengėja Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Varpiotienė ir skyriaus vedėja Laima Valužienė priminė, jog iki šių metų rugsėjo galiojo dar 2014-ųjų lapkritį patvirtinti ir 2016-ųjų spalį pakoreguoti įkainiai. Per tą laiką pasikeitė teisės aktai – pernai Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijos papildė ir pakeitė kai kurias maitinimo organizavimo normas.

Keitėsi ir Socialinės paramos mokiniams įstatymas. Nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti, skiriamų vienai dienai vienam mokiniui (nuo 6 iki 10 m. amžiaus) lėšų dydis 2017 m. siekė 1,88 Eur (be vakarienės), 2018 m. – 2,35 Eur (be vakarienės), o nemokamo maitinimo ir maitinimo, už kurį moka vaikų tėvai, kainos neturi labai skirtis.

Maisto kainos kasmet kyla

Kaip teigiama sprendimo projekto teikime, maisto prekių kainos didėja kasmet: nuo 2015 m. iki 2018 m. – maždaug po 10–15 proc., o 2019 m. – ir daugiau. Be to, naujas maitinimo organizavimo tvarkos aprašas reglamentuoja, kad vaikams būtų tiekiami kokybiškesni maisto produktai, pavyzdžiui, viso grūdo duona, lęšiai, viso grūdo miltai, lašiša ir kt., kurie yra gerokai brangesni už ankščiau vaikų maitinimui pirktus produktus.

Pasak projekto rengėjų, daugėja vaikų, kuriems gydytojai dėl sveikatos sutrikimų skiria specialiai pritaikytą maitinimą. Tokiam vaikui būtina sudaryti individualų perspektyvinį valgiaraštį, atitinkantį jo specifinius maitinimosi poreikius, nenaudojant produktų, kurie gali pakenkti vaiko sveikatai, todėl neįmanoma už šiuo metu nustatytą piniginę normą nupirkti reikiamų produktų.

Brangsta ir kitos prekės

Nuo 2015 m. iki 2019 m. 10–15 proc. brango ir kanceliarinės, higienos bei buitinės prekės – flomasteriai, plastilinas, guašas, tualetinis popierius. Perkant per CPO brangsta indų ploviklis, virtuviniai popieriniai rankšluosčiai ir kitos prekės, todėl buvo pasiūlyta Palangos miesto savivaldybės ikimokyklinio ugdymo mokyklose mėnesinį mokestį padidinti 1,10 Eur, t. y. iki 4 eurų per mėnesį. Palyginus su kitomis Lietuvos savivaldybėmis, tai – vienas iš mažiausių mokesčių.

Kretingos rajono savivaldybėje mokestis už ugdymo aplinkos išlaikymą – 7,26 Eur, Klaipėdos rajono savivaldybėje – 15 Eur, Klaipėdos miesto savivaldybėje mokestis svyruoja nuo 5 iki 14,85 Eur, priklausomai nuo vaikų amžiaus grupės ir grupės darbo laiko.

Pakeitė įkainius

Atsižvelgdami į visas teikime išvardintas priežastis, Palangos miesto savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovai išsakė savo pastebėjimus ir pasiūlymus dėl mokesčio už vaikų maitinimą nustatymo bei dėl sanitarinių higieninių reikmių finansavimo tikslingumo. Triskart į bendrus pasitarimus rinkęsi vadovai išanalizavo ir iki šiol galiojusius įkainius, ir jų pakėlimo galimybes, ir lygino juos su aplinkinėse savivaldybėse taikomais įkainiais.

Palangos miesto savivaldybės ikimokyklinio ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos skyriuje vieno vaiko dienos maitinimo piniginė norma (su 10 proc. nuolaida) lopšelio grupių vaikams (1–3 m.) siekia 1,39 Eur, pasiūlyta ją kelti iki 1,66 Eur. Dabar per mėnesį susidaro 27,80 Eur mokestis, pakėlus įkainį mokėti teks 5,40 Eur daugiau.

Darželio ir priešmokyklinio ugdymo grupių vaikams (4–7 m.) dienos maitinimo piniginė norma šiuo metu siekia 1,58 Eur (darželio grupių vaikams) ir 1,84 Eur (priešmokyklinio ugdymo vaikams), per mėnesį susidaro atitinkamai 31,60 Eur ir 36,80 Eur. Pakėlus bendrą dienos įkainį iki 1,89 Eur, bendras mėnesio mokestis pasieks 37,80 Eur – darželio grupės vaikams išlaikymas pabrangs 6,20 Eur, priešmokyklinukams – 1 Eur.

Ikimokyklinio ugdymo grupės, veikiančios 5 dienas per savaitę, kurios darbo trukmė 24 val. per parą, vaikams, jeigu vaikas lieka nakvoti, dienos maitinimui šiuo metu skiriama 1,78 Eur, per mėnesį susidaro 35,60 Eur. Pakėlus dienos maitinimo įkainį iki 2,21 Eur, mėnesio mokestis padidėtų 8,60 Eur ir siektų 44,2 Eur.

Atsirado nauja pozicija

Ikimokyklinio amžiaus bei mokyklinio amžiaus Vaikų socialinės globos skyriaus vaikams vieno vaiko dienos maitinimo piniginė norma nesikeistų ir sudarytų 2,90 Eur bei 3,62 Eur.

Siūlomuose įkainiuose atsiranda nauja pozicija: ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikams (1–7 m.), kuriems pagal gydytojo raštiškus nurodymus organizuojamas pritaikytas maitinimas ir sudaromas individualus valgiaraštis, dienos maitinimui siūloma skirti 1,98 Eur – per mėnesį mokestis siektų 39,60 Eur.

Visi mokesčiai suskaičiuotas tam atvejui, jei vaikas įstaigą lankė 20 darbo dienų, pritaikius Palangos miesto savivaldybės nustatytą 10 proc. lengvatą visiems vaikams.

Aplinkinėse savivaldybėse įkainiai didesni

Net ir pakėlus užmokestį už vaiko išlaikymą Palangos miesto savivaldybės ikimokyklinio ugdymo mokyklose, palangiškiai tėvai mokės mažiau negu aplinkinių rajonų gyventojai.

Lopšelio grupių vaikams Palangoje vieno vaiko maitinimo dienos piniginė norma su 10 proc. lengvata nuo šiol bus 1,66 Eur, Kretingos rajone vieno vaiko maitinimo dienos piniginė norma yra 1,64 Eur, Klaipėdos rajone - 1,93 Eur, Klaipėdos mieste – 1,98 Eur bei papildomai prisideda 15 Eur patiekalų gamybai per mėnesį.

Darželio ir priešmokyklinio ugdymo grupių vaikų dienos maitinimas Palangoje įkainotas 1,89 Eur, Kretingos rajone – 1,90 Eur, Klaipėdos rajone – 2,23 Eur, Klaipėdos mieste – 2,25 Eur plius mėnesinis 15 Eur mokestis.

Bendras mokestis už darželį, jei vaikas lanko darželį 20 darbo dienų, Palangoje dabar sieks 37,20 Eur lopšelio grupių vaikams bei 41,80 Eur darželio ir priešmokyklinio ugdymo grupėms (iki šiol atitinkamai mokėta 30,70 Eur ir 34,50 Eur/ 39,70 Eur).

Kretingos rajone šie mokesčiai siekia 40,06 Eur lopšelio grupių vaikams ir 45,26 Eur darželio ir priešmokyklinio ugdymo grupėms, Klaipėdos rajone atitinkamai 53,60 Eur ir 59,60 Eur, Klaipėdos mieste – 54,60 Eur ir 60,00 Eur plius papildomas mokestis už ugdymo bei sanitarines higienines reikmes, svyruojantis nuo 5 iki 14,85 Eur.

Livija GRAJAUSKIENĖ,

pajurionaujienos.com
Palangos darželiai mokesčiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Verslas
Esant dabartinei situacijai, kai ketinama uždrausti menkių žvejybą ištisus metus, kai žvejai prakalbo apie pasiryžimą pjaustyti savo laivus ir trauktis iš verslo, Palangos savivaldybės pradedamas antras Šventosios uosto atstatymo etapas, iš esmės skirtas žvejams, iššoko kaip Pilypas iš kanapių. Vieni sveikina tokį ryžtingą žingsnį, kiti sako, kad ne nuo to galo pradedama statyti, treti - tie skirti 1,7 mln. eurų yra tik lašas jūroje ir esą būsią išmesti į...
Įvykiai
Ugniagesiai gelbėtojai sekmadienį sako gavę du pranešimus apie Baltijos jūroje skęstančius, iš valčių išvirtusius, žmones. Visi trys žvejai išsigelbėjo patys, sušalę jie perduoti medikams, praneša LRT RADIJAS. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) specialistai teigia, kad 11 val. 34 min. buvo gautas pranešimas apie Šventojoje apsivertusią motorinę valtį. Iki ugniagesių atvykimo du žvejai krantą pasiekė patys. Sušalę vyrai perduoti medika...
Įvairios
Ruošiantis kelionei lėktuvu, norisi, kad ji būtų sklandi jau nuo pat atvykimo į oro uostą. Savo ruožtu oro uostai stengiasi užtikrinti, kad kelionė būtų maloni visiems keliautojams, įskaitant ir ribotos judėsenos žmones. Šiems keleiviams pravartu žinoti apie būtent jiems skirtas paslaugas, kuriomis galima pasinaudoti oro uoste. Kelionė į oro uostą – greita ir paprasta „Lietuvos oro uostų siekis – tapti patogia kelionių vieta visiems keliautojams. Todėl nuo...
Sveikata
Antibiotikai padėjo suvaldyti daugybę iki tol sunkiai gydytų ligų, tačiau šiandien pasaulis susiduria su nauju iššūkiu – augančiu bakterijų atsparumu, tam įtakos turi neteisingas antibiotikų vartojimas. Vaistininkė Kristina Staivė sako, kad egzistuoja du žmonių tipai: vieni – labai vengia vartoti antibiotikus, kiti – jų griebiasi vos susirgę, tačiau ir vieni, ir kiti nėra visiškai teisūs. Lapkričio 18 dieną Europoje minima Pasaulinė sveikatos organizacijos...
Verslas
Kibernetinis saugumas vis dažniau atsiduria naujienų antraštėse. Kitaip nei populiaru manyti, kibernetiniai incidentai paliečia ne tik valstybines institucijas ar dideles įmones, nuo jų skaudžiai nukenčia net ir mažiausi verslai. Smulkios įmonės gali tapti kibernetinių atakų aukomis net jei savo veiklai naudoja tik el. paštą ar socialinių tinklų paskyrą. Tokie ir kiti incidentai gali sukelti daug žalos po kurios smulkiam ir vidutiniam verslui (SVV) atsigau...
Kriminalai
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (KPONTV) ir Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą dėl bandymo nusiųsti suimtajam į tardymo izoliatorių narkotines bei dopingo medžiagas. 2019 m. sausio mėn. pradžioje Klaipėdos KPONTV pareigūnai uostamiesčio autobusų stotyje sulaikė dvi merginas. Jų siun...
Sportas
Nuostabų ketvirtąjį kėlinį sužaidęs Klaipėdos „Neptūnas-Akvaservis“ iškovojo pergalę prieš Palangos „Kuršius“ 90:73 (12:31, 20:18, 26:16, 32:12). Rungtynes abi komandos pradėjo gana vangiai, o sužaidus 3 minutes rezultatas švieslentėje rodė lygybę – 4:4. Tada „Kuršiai“ surengė spurtą 7:2, kurio iniciatorius buvo Quincy Tayloras, o „Neptūnas-Akvaservis“ treneris Tomas Gaidamavičius buvo priverstas prašyti minutės pertraukėlės. Nors po pasitarimo klaipėdieči...
Įvykiai
UAB "Palangos vandenys" praneša, kad dėl vandentiekio tinklų plovimo darbų laikinai bus nutrauktas vandens tiekimas keletui gyvenamųjų namų. Lapkričio 18 d. nuo 9 iki 16 val. vandens tiekimas laikinai bus nutrauktas Plytų g.  41, 43, 43a, 45, 47, 47a, 38, 40, Dariaus ir Girėno g. 43, 39, 12, 53, 55, 55a, 46, 45, 45A namams. Lapkričio 19 d. nuo 9 iki 16 val. vandens tiekimas laikinai bus nutrauktas Ramybės g. 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 19A, 20, 21,...
Įvykiai
Trečiadienio vakarą aštuoniolikoje Lietuvos miestų ir rajonų purpurine spalva nusidažė net dvidešimt pastatų. Vilniuje purpurine spalva aštuonias dienas švies Žvėryno tiltas. Nuo 2011-ųjų likus kelioms dienoms iki lapkričio 17-osios – Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos – šia spalva apšviečiami įvairūs pasaulio pastatai daugiau nei 60 šalių. Anot neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovės Astos Speičytės Radzevičienės, purpurinė spalv...