Antano Mončio namai-muziejus įžengė į trečią dešimtį

Antano Mončio namai‑muziejus Palangoje © Vidmantas Balkūnas

„Dvidešimt metų muziejui – dar ne jubiliejus. Jubiliejai švenčiami, kai sukanka 100 ar 50 metų. Mums svarbesni 2021-ieji, kai minėsime Antano Mončio 100-ąsias gimimo metines“, – sakė Palangoje 1999-aisiais atidaryto garsiojo mūsų žemiečio, Paryžiuje kūrusio skulptoriaus vardu pavadinto muziejaus direktorė Loreta Birutė Turauskaitė.

Skulptorius Antanas Mončys. 1987 m., Paryžius. Antano Sutkaus nuotrauka iš muziejaus archyvų.

Sukakties dieną – žvakė

Jubiliejiniai Antano Mončio namų-muziejaus metai prasidėjo liūdnoka gaida: buvo sumažinta pinigų. Tiesa, lėšos buvo nurėžtos visoms šalies kultūros įstaigoms, tačiau metų pabaigoje tai, kas sumažinta, buvo kompensuota.

„Galiu drąsiai pasakyti: Antano Mončio namai-muziejus yra fenomenas – visoje Lietuvoje nėra kito tokio muziejaus, kuris išgyventų gaudamas tokį menką finansavimą. Tad lėšos buvo viena iš priežasčių, kodėl mes nerengėme jokių iškilmių – tik tradiciškai uždegėme žvakę, nes liepos 10-oji, kai duris atvėrė muziejus, yra ir A. Mončio mirties diena. Mums tikrai svarbesni yra ateinantys metai: 1921-ųjų birželio 8-ąją Kretingos apskrityje, Mončių kaime, gimė būsimasis skulptorius. Štai apie šį jubiliejų skelbsime“, – kalbėjo L. B. Turauskaitė.

Muziejus turi du steigėjus: Palangos miesto savivaldybę ir A. Mončio fondą. Beje, pernai buvo išrinktas naujas jo valdybos pirmininkas, Danijoje gyvenantis verslininkas ir meno kolekcininkas Tue Freltoft. Pasak muziejaus direktorės, kol kas pagrindinis lėšų šaltinis yra Savivaldybė, o jeigu fondas prisidėtų tokia pat dalimi, gyvuoti būtų kur kas lengviau. Kol kas lėšų pakanka išlaikyti nuolatinei ekspozicijai ir darbuotojams, kitai muziejaus veiklai – pirmojo aukšto galerijoje vykstančioms parodoms ir projektams – lėšų tenka ieškotis iš šalies, teikiant paraiškas įvairiems fondams.

Antano Mončio skulptūrą „Pirminė grandis“ atidengia Loreta Birutė Turauskaitė.

Menininko sūnaus dovana

Šiuo metu Antano Mončio namų-muziejaus fonduose yra per 4 tūkst. eksponatų. Kasmet jų gausėja, ir visus juos deramai sutvarkyti – dar vienas didžiulis ateities darbas.

„Sulaukiame išties malonių staigmenų: į mūsų fondus atkeliauja su A. Mončiu susijusių dokumentų, jo laiškų – tiesa, jų gaunam vis mažiau, – menininko kurtų parodų afišų, nuotraukų. Štai prieš porą metų Prancūzijoje gyvenantis Perkūnas Liutkus mums padovanojo Antano Sutkaus fotografuotą nuotrauką, kurioje – Antanas Mončys“, – pasakojo L. B. Turauskaitė.

Viena didžiausių muziejų pasiekusių pastarojo meto dovanų – skulptoriaus vyriausiojo sūnaus Žano Kristofo perduota pirmoji tėvo sukurta skulptūra „Pamatinė grandis“. Šis kūrinys itin vertingas, nes yra pati pirma iš A. Mončio sukurtų grandinių ir vienintelė iš kalkakmenio: visos kitos grandinės vėliau buvo išdrožtos iš medžio.

„Žinoma, muziejai turėtų ne dovanų laukti, bet patys įsigyti eksponatus. Tačiau yra kaip yra – pernai penktą kartą pas mus vykusio Vilniaus aukciono kolekcijoje buvo A. Mončio skulptūra „Moteris“, kurią labai norėjome įsigyti, bet neįstengėme“, – apgailestavo muziejaus direktorė.

Erdvės keičiasi

Prakalbus apie galeriją bei jubiliejiniais metais įvykusias parodas ir projektus, L. B. Turauskaitė atkreipė dėmesį į naujovę – pernai vasaros viduryje vienoje iš trijų galerijos salių, bendradarbiaujant su bendrove „Out of Office“, buvo įkurta kompiuterizuota darbo erdvė, kurią ypač pamėgo jaunimas. O ir menininkai ją palankiai įvertino: šį pavasarį savo parodą į muziejų atvešianti dailininkė Jūratė Stauskaitė sakė ir šią erdvę su malonumu panaudosianti ekspozicijai.

„Pernai, kaip ir kasmet, pas mus įvyko daug parodų, daug projektų, čia skambėjo tokios dailininkų, rašytojų, fotografų, muzikantų pavardės, kaip: Giedrius Liagas , Rytas Jurgelis, Ričardas Šileika, Marijus Gailius, Donatas Bielkauskas (Donis), Algis Griškevičius, Sonata Lepaitė, Paulina Vyšniauskytė, Tomas Daukša, Audrius Gražys, Virginijaus Kinčinaitis, Rosanda Sorakaitė ir Povilas Ramanauskas, Gytis Skudžinskas, Augustė Santockytė. Metai buvo turtingi, norisi tikėti, kad ir 2020-ieji bus tokie“, – trumpai praėjusius metus apžvelgė muziejaus direktorė.

Projektą susies su M. K. Čiurlioniu

Šiemet Regioninės kultūros taryba jau skyrė lėšų trims projektams. Pasak muziejininkės, pirmasis projektas „Meniniai pasisveikinimai“ susidės iš trijų dalių: kovo 3 dieną Vilniuje, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio namuose-muziejuje bus atidaryta Antano Mončio kūrinių paroda, kurios atidaryme dalyvaus ir multiinstrumentalistas Donatas Bielkauskas-Donis, muzikuojantis A. Mončio moliniais švilpiais.

„Antroji projekto dalis – Palangoje baigusio gimnaziją, JAV gyvenančio Vytauto Petrulio, kuriam šių metų liepą sukaks 90 metų, kino kamerų kolekcijos paroda mūsų muziejuje, kurią rengiame kartu su kolekciją saugančiu Lietuvos kino, teatro ir muzikos muziejumi. Beje, V. Petrulis, kurį tikimės išvysti parodos atidaryme, yra išlaikęs filmuotą medžiagą iš savo kelionių į Lietuvą, į Palangą, ir viliamės, kad galėsime tą medžiagą pamatyti.

Trečia dalis – meninis edukacinis renginys, kurio metu žmonės, girdėdami M. K. Čiurlionio muziką, galės patys kurti ir pasivaikščioti tais takais, kuriais jis vaikštinėjo – nuo namo L. Vaineikio gatvėje iki jūros tilto, ant kurio M. K. Čiurlionis visą dieną savo sužadėtinės pralaukė“, – pasakojo L. B. Turauskaitė.

„Muziejų naktyse“ Antano Mončio namai-muziejus pakvietė į poeto, eseisto, fotografo Ričardo Šileikos (dešinėje) performansą.

Atvyks garsenybės

Kitas projektas – „Vakarų Lietuvos kultūros sferos darbuotojų, susijusių su vizualiųjų menų sritimi, kvalifikacijos kėlimas“, kurio metu muziejuje vyks 8 seminarų ciklas, skirtas ne vien muziejų ar galerijų, nes šiame regione jų nėra daug, darbuotojams.

„Pastaruoju metu labai daug įvairių sričių įstaigų, organizacijų įsilieja į parodų rengėjų lauką: parodos rengiamos ir autobusų stotyse, ir baseinuose ir viešbučiuose, ką jau kalbėti apie bibliotekas, kultūros centrus, bendruomenių namus. Dar yra vietos politikai – savivaldybių tarybose esama kultūros komitetų, ir jiems priklausantieji sprendžia, tarkim, biudžetinių įstaigų vizualiųjų menų projektų rengimą ir finansavimą, o priimant sprendimus reikia žinoti specifiką. Tad mes norime į projektą įtraukti ir politikus, kad jie daugiau išgirstų apie meną, jo istoriją, apie meno rinkas, apie jo sklaidą, jo vadybą ir klaidas, apie pridėtinę vertę. Paskaitos bus labai įvairios, pranešėjai atvyks iš Valdovų rūmų, M. K. Čiurlionio muziejaus, Vilniaus aukciono bei Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro“, – muziejaus direktorė įsitikinusi, kad dalyviai turės daug naudos.

Į trečiąjį projektą „WSPAK: įtampos ir garsai“ atvyks šeši menininkai iš Lenkijos: jie surengs kūrybines dirbtuves A. Mončio namuose-muziejuje, į kurias pasikvies ir D. Bielkauską-Donį, rengs parodas, performansus ir koncertus. Beje, vienas iš menininkų architektas Andžej Krol buvo pažįstamas su A. Mončiu ir dirbo jo ateljė Paryžiuje. Ten jis sukūrė dvi skulptūras, kurios turėtų būti eksponuojamos Palangoje.

„Dar viena naujiena – režisierius Linas Mikuta jau baigia kurti pilnametražį dokumentinį filmą „Antanas Mončys: žemaitis iš Paryžiaus“, kurio premjerą turėtume jau išvysti šį rudenį“, – pasidžiaugė Loreta Birutė Turauskaitė.

Livija GRAJAUSKIENĖ,

Antano Mončio namai-muziejus trečias dešimtmetis,
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
36 peržiūros vasario mėn.
Rekomendacijų nėra
Autorizuokitės ,
kad įvertinti ir rekomenduoti

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Garsus profesorius biotechnologas, medicinos centrų „Northway“ įsteigėjas Vladas Algirdas Bumelis pirmadienį, vasario 24 d., lankėsi Palangos miesto savivaldybėje su geromis naujienomis – susitikimo su kurorto meru Šarūnu Vaitkumi metu profesorius V. A. Bumelis informavo, kad jau neilgai trukus Šventojoje prasidės modernaus viešbučio su gydomuoju SPA centru statybos. Naujasis viešbutis su gydomuoju SPA centru įsikurs labai patrauklioje vietoje, šaliai jūro...
Sveikata
Nuo vasario 24 dienos Lietuvos oro uostuose taikomos papildomos rizikos valdymo priemonės dėl koronaviruso užsikrėtimo atvejų Italijoje. Tikrinami ir konsultuojami visi iš Šiaurės Italijos oro uostų į Lietuvą atvykstantys keleiviai, oro uostuose tai atlieka Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai ir savanoriai. Gavus Sveikatos apsaugos ministerijos ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro rekomendacijas papildomoms rizikos kontrolės priemo...
Kultūra
„Man brangūs visi mano projektuoti objektai. Tačiau Palangos kurhauzas – ypatingas: prie jo restauracijos nuo projekto parengimo iki jo realizavimo su pertraukomis dirbau trisdešimt metų“, – sakė 2013 metais atstatytos Palangos kurorto simboliu vadinamo kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir pritaikymo projektą parengusi ir dabar sėkmingai atkuriamos jo medinės dalies paveldo tvarkybos projekto autorė architektė Laima Šliogerienė. Pakvietė projektuoti Jū...
Įvykiai
Po dienraščio "Klaipėda" publikacijos "Dėl sklypo Palangoje – mūšis" (2020 02 11) Nacionalinė žemės tarnyba jau švelnina situaciją dėl ketinimo nutraukti žemės nuomos sutartį su įmone "Klaipėdos viešbutis". Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) pateiktame atsakyme dienraščiui aiškinama, jog teritorinio tarnybos padalinio raštas verslininkams neturės teisinių pasekmių. "Informuojame, kad Nacionalinėje žemės tarnyboje yra išnagrinėtas įmonės "Klaipėdos viešbutis...
Laisvalaikis
Kovo 11 d., 17 val. Palangos koncertų salėje grupė „Skylė” surengs šventinį koncertą „Sudainuokime Lietuvą”, skirtą šalies Nepriklausomybės atkūrimo dienai. Viena patriotiškiausių šalies grupių iškilmingai progai rengia specialią programą, kurioje skambės visų laikų geriausios grupės dainos ir dalis garsaus projekto „Broliai" kūrinių. „Bus šviesus, užkuriantis gerą energiją, vizualiai labai gražus pasirodymas”, - sako grupės solistė Aistė Smilgevičiūtė. Gr...
Įvairios
Nors šiemet šalta žiema, kurią reikėtų varyti iš kiemo, mūsų neaplankė, šilti orai nekeičia nuo seno nusistovėjusių tradicijų. Apie artėjantį pavasarį bylojanti Užgavėnių šventė yra neatsiejama nuo persirengėlių, kaukių, Lašininio ir Kanapinio kovos bei, žinoma, blynų. Kad jie būtų ypač gardūs, galima išsikepti pačių įvairiausių blynų. Nuo seno manoma, kad jeigu Užgavėnių šventės metu gausiai ir sočiai valgysite, sėkmė lydės visus metus. Tarp tradicinių Už...
Įvykiai
Penktadienį Kultūros ministerijoje apdovanoti Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso laureatai, tarp jų ir Palangoje veikianti mažoji bendrija MB „Gero oro“.  Dvyliktą kartą organizuotu Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkursu Valstybinė kalbos inspekcija siekė įprasminti Tarptautinės gimtosios kalbos dienos (vasario 21-osios) minėjimo tradiciją. Konkurso tikslas – skatinti verslininkus rinktis lietuviškus, taisyklingus, įdomius, original...
Sportas
„Palangos Kuršiai“ (15-18) Vikinglotto-NKL pirmenybėse iškovojo trečiąją pergalę paeiliui. Šį kartą Pauliaus Barkaus auklėtiniai savo aikštėje 103:74 (30:20, 23:14, 24:24, 26:16) sutriuškino Molėtų „Ežerūną“ (13-20). Šeimininkai rungtynių tempą diktavo nuo pirmųjų susitikimo minučių ir po pirmojo kėlinio jų pranašumas siekė dviženklį (30:20), o į ilgąją pertrauką komandos išėjo ilsėtis palangiškiams užtikrintai pirmaujant – 53:34. Antroje mačo dalyje vaizd...
Lietuvoje
Apibendrinus duomenis, paaiškėjo, kad nemokamai šešiolikoje nacionalinių ir respublikinių muziejų, pavaldžių Kultūros ministerijai, ir Kernavės archeologinės vietovės muziejuje 2019 metais apsilankė 415 026 lankytojai. Nuo 2019 m. pradžios kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį visiems norintiems atsiveria Lietuvos muziejų durys – 2018-ųjų metų pabaigoje kultūros ministro įsakymu patvirtinus nemokamo muziejų lankymo tvarką, gyventojai kartą per mėnesį gali...